Az elmúlt két évben 573 vagyonosodási vizsgálatot végzett az az APEH-osztály, amelynek vezetőjéről kiderült: kétmillió forint kenőpénzt kért egy vagyonosodási vizsgálat kedvező lefolytatásáért.
Az adóhatóság vezetője az InfoRádiónak hangsúlyozta: az olyan esetekben, amikor az adóhatóság tévesen nem állapított meg jogkövetkezményt, a szuperrevíziós ellenőrzés keretében visszamenőleg ezt megteheti.
Szikora János elmondta: az 573-ból csak a gyanús eseteket vizsgálják újra, az adózóknak nincs tennivalójuk. Úgy véli: több olyan eset is lehet, ahol felmerül a korrupció, és elképzelhető, hogy nemcsak az osztályvezető volt egy egyedüli elkövető.
2007-ben a vagyonosodási vizsgálatok kezdetekor már számított arra az adóhatóság, hogy ezeknél az ellenőrzéseknél fokozottabban jelentkezhet a korrupció - mondta az APEH elnöke, megjegyezve: éppen ezért megerősítették a felülellenőrzési osztály létszámát, és növelték a szuperrevíziók számát is.
A szuperrevízió egy olyan ellenőrzés, amely az adóhivatali ellenőrök munkáját ítéli meg: szakmai hiányosságokat vagy egyéb jogsértésre utaló jeleket tár fel. Eredménye az adózóra is kihathat: annak alapján akár újabb vagyonosodási vizsgálatot is elrendelhetnek.
Jobban figyelnek az APEH-dolgozókra
Az APEH elnöke azt mondta: az utóbbi két évben gyakoribbak lettek ezek a vizsgálatok. Szikora János szerint az a cél, hogy vizsgálják felül, az adóhatóság munkatársai mennyire jártak el gondosan, mennyire voltak körültekintőek.
Az APEH biztonsági osztálya rendszeresen ellenőrzi azokat a dolgozókat, akik túl gyakran nem állapítanak meg adóhátralékot az ilyen ügyekben. Szikora János kijelentette: arányában nem nő az adóhivatali dolgozók elleni közérdekű bejelentések száma, és korrupciógyanús esetet is tavaly mindössze öt esetben tárak fel.
Az adóhivatal elnöke hozzátette: a korrupció további megakadályozása érdekében központosítják az ellenőrzésre kijelölést, és revizorpárok helyett csoportok végzik majd az ellenőrzést. Ezen kívül a vezető beosztású személyeknek, illetve az érdemi ügyintézőknek 2008-tól kötelező vagyonnyilatkozatot tenniük.
Szikora János elmondta: vezetői tréninget és továbbképzést szerveznek az osztályvezetőknek - először a korrupciós ügyben érintett Közép-Magyarországi Igazgatóságnál. A jövőben minden leendő adóhivatali dolgozónak pszichikai alkalmassági vizsgálaton is át kell esni.
Újfajta bűncselekménytípus jelent meg Ferihegyen, léptek a rendőrök