eur:
387.19
usd:
359.17
bux:
69504.12
2024. május 10. péntek Ármin, Pálma

Hetek óta tartó bizonytalanságnak vetett véget a BÉT közgyűlése

Szalay-Berzeviczy Attilát választották ismét a Budapesti Értéktőzsde elnökévé a hétfői közgyűlést követő igazgatósági ülésen. Az igazgatóságot változatlan összetétellel szavazta meg a közgyűlés. Kaputa Júlia összefoglalója.

Hetek óta tartó bizonytalanság és találgatások végére tett pontot a Budapesti Értéktőzsde mai közgyűlése, amikor három évre változatlan összetételben választotta újra a hattagú igazgatóságot, közte Szalay-Berzeviczy Attilát, a tőzsde korábbi elnökét.

A találgatások az elnök menesztéséről akkor röppentek fel, amikor a Mol és az OTP levelet írt arról, hogy szeretnének belépni a tőzsdét irányító többségi tulajdonos osztrák konzorciumba, és részt kívánnak venni a BÉT jövőjét meghatározó döntésekben.

A két társaság meghatározó szereplője a magyar tőzsdének, hiszen a forgalom négyötödét a két papírral történő kereskedés adja, esetleges távozásuk a tőzsdéről nem lehet érdeke a tulajdonosoknak.

Lobbizás a lex MOL-ért

A jobbára osztrák bankok alkotta konzorcium, a tőzsde tulajdoni hányadának több mint kétharmadát birtokolja, és a pletykák szerint Szalay-Berzeviczy Attila menesztésének gondolata azt követően született meg, amikor a magyar tőzsdeelnök a MOL-OMV csatájában határozottan kiállt és lobbizott a stratégiai cégek felvásárlását megakadályozó törvény, az úgynevezett lex MOL megszületése mellett.

Az ügy érdekessége, és vélhetően Szalay-Berzeviczy Attila helyzetét javította, hogy a magyar tőzsdeelnök a legnagyobb, 25 százalékban tulajdonos UniCredit Bank egyik igazgatója.

A közgyűlésen több kisrészvényes, köztük a MOL és az OTP részvényesi javaslattal élt, szerették volna elérni a közgyűlés felfüggesztését.

Ennek oka a már említett levél, a tárgyalásokra azonban a mai napig nem került sor a konzorciummal. Az osztrák fél szerint azért, mert a közgyűlésig erre nem volt elegendő az idő, és kérték a tárgyalások elhalasztását.

Aligha van akadálya a tárgyalások megkezdésének

A részvényesek javaslatukban viszont azzal érveltek, hogy rendkívül fontos az egyeztetés a BÉT jövőbeni stratégiai céljairól, melyet még a régi összetételű igazgatósággal kellene lefolytatni. A javaslatot a küldöttek leszavazták, és így folytatódott tovább a közgyűlés.

Ezt követően a titkos szavazás a régi igazgatósági tagokat megerősítette tisztségükben, így vélhetően a tárgyalásoknak sincs akadálya.

A tőzsde elnökének személyéről a közgyűlést követően a hattagú igazgatóság döntést hozott: eszerint a korábbi elnököt, Szalay-Berzeviczy Attilát megerősítették tisztségében. Az UniCredit Bank Hungary ügyvezeto igazgatója 2004 óta tölti be a tőzsdeelnöki tisztséget.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Madár István: két folyamat akasztotta meg a dezinflációt

Madár István: két folyamat akasztotta meg a dezinflációt

Megállt az infláció csökkenése Magyarországon: áprilisban az egy évre visszatekintő drágulás 3,7 százalék volt, a márciusi 3,6 százalék után. A fogyasztói árindexet a szolgáltatások árának emelkedése húzta - mondta az InfoRádióban a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője.

Ausztria kiengedte a szellemet a palackból: jön a 41 órás munkahét?

Nagy port kavart a közelmúltban Ausztriában a gazdaság különböző területeiről mintegy ötezer szereplőt képviselő ipari testület (IV) indítványa , hogy a munkaidő sokak által sürgetett csökkentése helyett inkább növeljék a heti munkaidőt, mégpedig 41 órára. A javaslatot közvetve felkarolta a kormány egyik legtekintélyesebb minisztere, a szakszervezek azonban tiltakoztak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.10. péntek, 18:00
Such György a Magyar Jégkorong Szövetség elnöke
Erdély Csanád a magyar jégkorong-válogatott csapatkapitánya
Jó a hangulat, emelkednek a tőzsdék

Jó a hangulat, emelkednek a tőzsdék

A nemzetközi színtéren folytatódik a hét korábbi részében is látott pozitív momentum, emelkednek a vezető részvényindexek, a német DAX pedig új történelmi csúcsot állított be, miközben az amerikai piacok is jól szerepelnek. Közben a magyar piacon is jó a hangulat, a befektetők ma friss információkat kaptak az OTP és a Mol első negyedéves teljesítményéről, hiszen mindkét vállalat hajnalban tette közzé negyedéves gyorsjelentését. A vártnak megfelelő bevételt, de valamivel magasabb profitot szállított az OTP, a menedzsment nem is változtatott a márciusban kiadott előrejelzésein. A Mol számai messze elmaradtak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, viszont a stabilan alakuló Brent-Ural árkülönbözet és a rendkívül magasan alakuló finomítói feláraknak köszönhetően összességében erős számokat hozott az olajcég.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×