eur:
406.61
usd:
378.12
bux:
76576.72
2024. november 7. csütörtök Rezső

A Forma-1 a leggazdaságosabb sportesemény

A Forma-1 hozza a sportesemények közül a legtöbb bevételt: 2007-ben a 18 nagydíj átlagosan 217 millió dollár árbevételt termelt. Ehhez képest mérkőzésenként 24 millió dollár bevételt ért el az amerikaifutball-bajnokság (National Football League) és 8 milliót az angol labdarúgó-bajnokság.

A Forma-1 2007-es árbevétele 3,9 milliárd dollár volt, ezzel összehasonlítva például az angol első osztály labdarúgó klubcsapatainak összesített árbevétele 3 milliárd dollár volt a 2006/2007-es idényben.

A 3,9 milliárd dollár három részből áll össze: központi bevételekből - például a televíziós közvetítés, szponzorok és vállalati vendéglátás -, csapatbevételekből - ideértve a szponzori pénzeket és a kereskedelmi partnerek és tulajdonosok hozzájárulását, valamint a pályabevételekből (jegyeladásból és egyes szponzorok).

A Forma-1 egyre növekvő globális vonzerejének egyik titka, hogy ma már szinte a világ minden pontján rendeznek versenyeket. Bár még mindig Európában zajlik a legtöbb verseny (a 18-ból 10), mára Ázsia is öt nagydíjnak ad otthont; ezek közül is kiemelkedik az első éjszakai Forma-1-es verseny, amelyet ebben a szezonban rendeznek meg Szingapúrban.

A Forma-1 egész világra kiterjedő népszerűsége - mind árbevétel, mind nézőszám szempontjából - azt jelenti, hogy a versenysorozat az egyik legfontosabb globális sporteseménynek tekinthető.

Alan Switzer, a Deloitte Sport üzletágának igazgatója szerint "a 3,9 milliárd dollárt meghaladó árbevétel, illetve a 2007-es idény 350 milliót meghaladó nézőszáma már most is tekintélyes. A jövőbeli ázsiai terjeszkedésnek, az esetleges "helyi hősök" megjelenésének Indiában és Kínában, illetve az éjszakai versenyek bevezetésének köszönhetően pedig ezek az adatok tovább fognak növekedni."

Újabb eszközök a népszerűség növelésére

Hozzátette: a statisztikák szerint a többi népszerű sportággal összehasonlítva a Forma-1 bevételei sokkal kisebb mértékben származnak a helyszínre látogató nézők vásárlásaiból. A jegyár bevételek és a nézők másodlagos vásárlásai jelenleg mindössze a teljes árbevétel 10 százalékát teszik ki.

A pályák mindent elkövetnek az ilyen jellegű bevételek növelése érdekében. Az éjszakai versenyen kívül a 2008-as idényben megszűnnek bizonyos vezetést könnyítő megoldások, például a kipörgés gátló használata, így - a szervezők reményei szerint - fenntarthatják a versenyek népszerűségét mind a szponzorok mind a nézők körében.

Tanácsadók felhívják a figyelmet arra is, hogy bár a Forma-1 már most is pénzügyi szuperhatalomnak tekinthető a sport világában, folyamatosan foglalkozni kell az olyan kérdésekkel is, mint a nagydíjak helyszíne, a csapatköltségek, a szponzori szerződések és a környezetvédelmi megfontolások, ha maximalizálni szeretnék a Forma-1 népszerűségét, a márka értékét és végső soron a bevételeket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Könyörtelen valóság: így néz ki a szlovák nyelvtörvény-módosítás

Könyörtelen valóság: így néz ki a szlovák nyelvtörvény-módosítás

Kiszivárgott a szlovák kulturális tárca által tervezett nyelvtörvény-módosítás normaszövege. A tervezet egyelőre nem végleges, de a Napunk hírportál által közölt részletek alapján a módosítás a Szlovákiában élő nemzetiségek, így a felvidéki magyarok számára is jelentős hátrányokkal járna. A Magyar Szövetség szerint „elvadult ötlethalmazról” van szó.

Szakértő Trump gazdaságpolitikájáról: az amerikai-kínai kereskedelmi háború globális eszkalációjára lehet számítani

Az elnökség első száz napjában az elsődleges feladat az árszínvonal csökkentése lehet - vélekedett az InfoRádióban Horváth Sebestyén az Oeconomus Gadzaságkutató Alapítvány kutatója. Szerinte nincs miért félni Európában a második Trump-regnálástól, azonban az amerikai-kínai kereskedelmi viszony okozhat még gondokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.07. csütörtök, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

A mai nappal pont került a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldőlt, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak fogják hívni. Trump hatalmas lendülettel indult: behúzta Észak-Karolinát és Georgiát is, magyar idő szerint szerda reggel 7:20 körül Pennsylvaniát is megnyerte, ezzel győzött a választáson. Később az összesítés alapján világossá vált: Trump minden billegő államot megnyert. Úgy néz ki, a törvényhozásban is többsége lehet a Republikánus Pártnak, de még tart a számlálás. A szenátust már behúzták a republikánusok. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×