A bruttó hazai termék (GDP) 2007-ben 1,3 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Tavaly az utolsó negyedévben a gazdasági növekedés 0,8 százalék volt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal az előzetes adatok alapján.
A portfolio.hu elemzője szerint a szakemberek jobb GDP-eredményre számítottak. Elsősorban az utolsó negyedéves adat alacsonyabb az előzetesen vártnál, hiszen a konszenzus 1 százalék volt, bár voltak pesszimistább elemzők is.
"Ez elég kiábrándító" adat - vélte Madár István az InfoRádióban, hozzátéve, hogy az 1,3 százalékos éves növekedés 1995 óta a legalacsonyabb. Az elemző szerint inkább stagnálásról beszélhetünk, "igen-igen közel vagyunk a recesszió állapotához", még azt sem lehet egészen kizárni, hogy a magyar gazdaság tavaly az év közepén recesszióban volt.
A portfolio.hu elemzője hangsúlyozta, hogy az üzleti szektor sem teljesít megfelelően, így az építőipar masszív zuhanása, a szolgáltató szektor stagnálás közeli helyzete is hozzájárult az éves eredményhez.
A várakozásoknak megfelelő az infláció
Az inflációról szólva Madár István azt mondta: a 7,1 százalékos januári éves adat hajszálpontosan megegyezik a várakozásokkal. Az elemző szerint a maginfláció talán magasabb lett a vártnál, ami nem igazán jó.
A január mindig nagyon bizonytalan, ekkor zajlanak a nagyobb áremelések - hangsúlyozta ugyanakkor az elemző, kiemelve, hogy alaposan meg kell vizsgálni a KSH számait.
A lakosság a valósnál mindig magasabb inflációt érez, ráadásul az utóbbi időben erősödött ez az inflációs érzet, aminek oka, hogy a mindennapi életben a megélhetést jelentő termékek és szolgáltatások ára (azaz az élelmiszereké és a rezsié) az átlagosnál erősebben nőttek.
Kijött a sodrából a német kancellár, és magához ragadta a mikrofont