A benyújtott tervezetek értelmében a nem nyereséges cégek és egyéni vállalkozók választhatnak, hogy az adott évre megszabott minimum jövedelem után fizetik meg az adót, vagy pedig kitöltenek egy bevallásnak minősülő nyomtatványt.
Az adatok alapján az adóhatóság választja ki, hogy mely vállalkozásokat kívánja ellenőrizni.
Veres János pénzügyminiszter korábban az InfoRádióban azt mondta: céljuk az, hogy minél több cégnek legyen egy minimálisan elvárható, árbevétel-arányos nyereségadó alapja.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője úgy nyilatkozott: pártja továbbra is elfogadhatatlannak tartja a terhek növelését.
Sérti a vállalkozás szabadságát?
A munkáltatói oldal elutasította az elvárt adó helyetti szigorított adóellenőrzésre vonatkozó kormányzati terveket az Országos Érdekegyeztető Tanács pénteki ülésén.
A Vállalkozók és Munkáltatók Szövetségének főtitkára, Dávid Ferenc az InfoRádióban elmondta: egyetértenek azzal, hogy minél többen fizessenek adót, azonban a mostani megoldással növekedne a cégek adminisztrációs munkája, illetve az adóhatóság beavatkozhatna önálló vállalati döntésekbe. Ez ellentétes a vállalkozás szabadságával - tette hozzá.
A munkavállalói oldal szóvivője közölte: ahogy a konvergenciaprogramot, úgy az újabb terveket sem támogatják.
Borsik János hangsúlyozta: attól tart, hogy az elvárt adóból tervezett bevétel elmaradása miatt sérül a közszférával kötött bérmegállapodás.