eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
MTI/Balázs Attila
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Covid-járvány: drasztikus átalakulás az egészségügyben

Egyre több a digitális megoldás az egészségügyben a koronavírus-járvány miatt. A Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatói felmérést készítettek arról, miként viszonyulnak az újításhoz a betegek és az orvosok.

A Covid-járvány alapvetően megváltoztatta a hagyományos struktúrát, és sokkal inkább a digitális megoldásoknak kedvezett. Ebben volt egy fizikális kényszer a karantén és a lezárások ideje alatt, azután egyes jó megoldások megmaradtak. Ilyen az e-recept vagy az online időpontfoglalás – mondta az InfoRádióban Győrffy Zsuzsa, a Semmelweis Egyetem docense.

A járvány alatt megjelentek olyan eszközök, melyek kifejezetten a Covid-betegség monitorozásához jók, ilyen például a pulzoximéter vagy az oltási igazolvány applikációja, melyet mindkét fél elkezdett használni. A felmérésben előnyként jelölték meg az orvosok a digitális megoldásokat, mert gyorsabb, hatékonyabb, és csökkentek a felesleges orvos-beteg találkozások, például a receptírás vagy az időpontfoglalás esetén. "Sokan megfogalmazták, hogy a betegek egyre jobban bevonódtak a saját kezelésükbe" – mondta.

Hátrányaként jelölték meg, hogy könnyű félreértelmezni a dolgokat, mert nehéz az eszközöket használni.

Sokszor segítségre van szükség, ami akár financiális is lehet, ugyanis nem mindenki fér hozzá az eszközökhöz.

A betegek azért kedvelik a digitális megoldásokat, mert kényelmesebb, javítja az orvossal való kommunikációt, gyorsabban lehet ellátáshoz jutni. Hátrányként fogalmazták meg, hogy félnek attól, hogy rosszul értelmeznek bizonyos adatokat. A technológiai nehézségek miatt frusztráltabbak lehetnek, ráadásul szerintük az orvosok adminisztrációs terhei is nőnek.

Győrffy Zsuzsa hangsúlyozta: a felmérésük a koronavírus-járvány dinamikus szakaszában, 2021 őszén készült, így az orvosok talán "egy fokkal nyitottabbak voltak a vizsgálatunkra". A vizsgálat tehát csak arra az időpontra vonatkozik.

A Semmelweis Egyetem docense szerint a világon mindenkit az foglalkoztat, hogy a digitális megoldások mennyire lesznek részei az egészségügynek. Nemcsak Magyarországon van nagy igény a személyes orvos-beteg találkozásokra, de a koronavírus-járvány után ez "teljesen természetes reakció".

A felmérésben azt is megfogalmazták az orvosok, hogy a krónikus betegek gondozásában a hibrid ellátási modell lenne a legjobb. A vizsgálatokkor különválasztanák az akut, a szubakut és a krónikus betegeket, akiket esetleg telemedicinával el lehet látni. "Nagyon jó kiegészítő elem lehet, amit valószínűleg az alapellátásban érdemes megtartani, továbbfejleszteni, integrálni. Nem egymással szemben, hanem egymás mellett kiegészítőképp" – tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 22:19
×
×
×
×