A csontritkulás népbetegség, Magyarországon több mint 800 ezer embert érint, akik kétharmada nő. Döntően az idős emberek betegsége ez. Mint Takács István, a Magyar Osteoporosis és Osteorathrologiai Társaság elnöke az InfoRádióban elmondta, a hölgyeket 50-55 év körül, illetve azután érinti, a férfiaknál 10-15 évvel később jelennek meg a tünetek.
"Vannak figyelmeztető jelek. Talán
a legkönnyebben észrevehető jel az, ha valakinek idősebb korára elkezd csökkenni a testmagassága: 4 centiméternél nagyobb csökkenés már elegendő arra, hogy valaki jelentkezzen az orvosánál,
hogy megvizsgálják, van-e csontritkulása. Vannak már olyan gépek, amelyek megmondják, hány gramm csontja van az embernek, illetve hogy egy fogyás hátterében csontritkulás áll-e" - fejtette ki Takács István.
Mint hozzátette, hatékony gyógyszerekkel lehet küzdeni a csontritkulás ellen.
A tavalyi csontritkulás-ellenes világnapon indították útjára a "Tovább ne törj!" programot, aminek egyik célja az volt, hogy felmérjék a jelentkezők csonttörési kockázatát, de legalább ilyen fontos volt, hogy beszéljenek a kórképről, hogy minél többen foglalkozzanak a veszélyekkel. A szűrőprogramban 70 patikában erre képzett személyzet kérdőíveket töltetett ki az ott jelentkező személyekkel, így megtudták, mekkora a csönttörési kockázat az ő esetükben.
Több mint kétezren vettek részt a felmérésben, 1200 személynél pedig meg is állapították: fokozott a törés kockázata,
őket a szűrővizsgálat szakrendelésre irányította. A szűrőprogram idén júniusig folytatódik.