eur:
402.09
usd:
366.04
bux:
74032.43
2024. október 8. kedd Koppány

A melegek a társadalom egyik leginkább diszkriminált rétege

Az amerikaiak többsége támogatná az azonos nemű párok állami szinten elismert, széles jogköröket biztosító együttélési formájának lehetővé tételét, de magát a házasságkötést továbbra sem engedélyezné számukra - derült ki a Pew Research Center friss kutatásából, amelyből az is nyilvánvalóvá vált, hogy az amerikai lakosság szerint a melegek a társadalom egyik leginkább diszkriminált réteget képezik.

A felmérés szerint tovább emelkedett azon amerikaiaknak a száma, aki szerint lehetővé kell tenni, hogy a meleg párok az állam által elismerve, a házastársakéhoz hasonló jogkörökkel rendelkezve hivatalosan is összekössék az életüket. A kutatás szerint az amerikai jogban polgári egyesülésnek nevezett élettársi kapcsolat törvényi szintre emelését a válaszadók 57 százaléka támogatja jelenleg. A támogatók aránya az egy évvel korábbi lekérdezés során 54, a 2003-as első megkérdezés során pedig csak 45 százalék volt - számol be a kutatás eredményéről az ELTE TTK hírlevele.

Miközben az élettársi forma támogatottsága nőtt, a melegházasság legalizálását támogatók aránya gyakorlatilag változatlan maradt. A társadalom többsége (53 százaléka) továbbra is ellenzi, és csak 39 százalék támogatja az azonos nemű párok házasságkötésének elismerését. A melegházasságot ellenzők körében egyébként körülbelül minden harmadik személy támogatja csak a polgári egyesülést, míg a melegházasságot pártolók körében 94 százalékos támogatottságot élvez a bejegyzett élettársi viszony bevezetése.

A melegkapcsolatok a fiatalok, a magasan képzettek és a nők körében élveznek nagyobb arányú pozitív megítélést. Az egyes korosztályok közül a 30 év alattiak támogatják kiemelkedően nagy, 68 százalékos arányban az egynemű párok kormányzati szinten elismert együttélését. A felsőfokú végzettséggel rendelkezőknek 70, a középiskolai végzettségűek már csak 47 százaléka pártolja a polgári egyesülést. A nők valamivel nagyobb (60 százalék) arányban támogatják az együttélést, mint a férfiak (54 százalék). Az azonos nemű párok élettársi kapcsolatának bejegyzését a fehér bőrű lakosság 61 százaléka támogatná, míg a fekete bőrű és a spanyol ajkú lakosok náluk megosztottabbak a kérdésben.

Míg a társadalmat a melegkapcsolatok elfogadása, a támogatókat a legalizálás folyamatának milyensége osztja meg. A pártolók 45 százaléka ugyanis úgy gondolja, hogy az azonos neműek együttélésének elismerését a lehető leghamarabb be kell vezetni, 42 százalék viszont úgy véli, a túl gyors legalizálási folyamat esetleg visszaüthet, és negatív indulatokat gerjeszthet a meleg párokkal szemben.

A Pew kutatói a felmérés során a homoszexualitás társadalmi megítélésére is rákérdeztek. A válaszok szerint a társadalom egy jelentős része, 49 százaléka erkölcsileg elítélendőnek tartja a melegkapcsolatokat, 9 százalék viszont úgy véli, nem ütközik erkölcsi aggályokkal. A társadalom több mint harmada ugyanakkor úgy gondolja, a homoszexualitás megítélése nem morális kérdés.

Az amerikai lakosság szerint a melegek a társadalom egyik leginkább diszkriminált réteget képezik. A megkérdezettek kétharmada véli úgy, hogy a melegek a hátrányos megkülönböztetés különböző formáival kénytelenek szembenézni a társadalom részéről, és ez nagyobb arány, mint amit például a fekete bőrű vagy a muszlim csoportokról feltételeznek.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.08. kedd, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×