eur:
388.63
usd:
360.65
bux:
68568.49
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Álommunka nyárra: akár 400 ezer forintot kereshet egy hét alatt!

Aki elég gyors és talpraesett, annak talán még van esélye, hogy ingyenesen ott legyen a népszerű nyári fesztiválok valamelyikén - igaz, cserébe dolgoznia is kell picit.

Önkéntes jelentkezőkkel vannak tele a fesztiválok internetes fórumai: mindenki dolgozni akar. Sokan azt remélik, egy kis munkával ingyen ott lehetnek a legnagyobb nyári rendezvényeken, de a dolog persze nem ilyen egyszerű.

A Pénzcentrum által megkérdezett nagy nyári fesztiválokon meglehetős szigorral választják ki az önkénteseket, ráadásul igencsak odafigyelnek arra, hogy a munkát vállaló fiatalok valóban teljesítsék is a rájuk bízottakat.

Tóth Tibor, a Sziget Kulturális Szervezőiroda program- és szolgáltatásfejlesztési vezetője a Pénzcentrumnak elmondta: a rendezvényhez közvetlenül kapcsolódó munkákban (információ, autóirányítás, közreműködőkkel kapcsolatos ügyintézés, környezetvédelem, takarítás, szolgáltatások, stb.) általában 700-1000 ember dolgozik.

Tavaly több mint 4000 fiatal jelentkezett valamilyen munkára, de ez nem jelenti egyértelműen azt, hogy "önkéntesek" lennének, csak munkára jelentkeztek. Nagyjából egyharmaduk jelezte, hogy tapasztalatszerzés céljából, akár térítésmentesen is elvállalna valamilyen munkát.

Bevált csapat a nyerő

A vezető szerint általában a jelentkezők elenyésző részének sikerül munkát adniuk, főleg azért, mert az előző években bevált embereket - sok esetben komplett csapatokat - szerencsés ismét választani. Ugyanakkor a rendezvényeket megelőzően több alkalommal végeznek a konkrét munkákhoz kapcsolódó "válogatást", ahol a csoportvezetők segítségével interjúztatják a jelentkezőket.

Bukovinszky Béla, a tokaji Hegyalja Fesztivál főszervezője a Pénzcentrumot úgy tájékoztatta: idén összesen mintegy 700 ember biztosítja majd, hogy a Hegyalja látogatói felhőtlenül töltsék a fesztivál négy napját. Közülük körülbelül 250-en dolgoznak a vendéglátóhelyein és 120-an dolgoznak önkéntesként.

A tavaly 65 ezer vendéget vonzó Hegyaljára eddig közel 2000-en jelentkeztek önkéntes dolgozónak, minden évben dinamikusan nő a számuk. Közülük 120-at válogatnak be a Hegyalja-szervezőket támogató csapatba. 10-12 különböző munkakört kínálnak a jelentkezőknek, például a pultosok, hoszteszek, az információs pontok munkatársai, és a műszaki kisegítő személyzet tagjai között dolgoznak jelentős számban önkéntesek.A kiválasztás első lépéseként a portálon jelentkezőket szűrik meg életkor, lakóhely, végzettség és a megjelölt munkakör alapján. Ezt követi egy személyes találkozás a jelentkezőkkel, akiket gyakran már előkészítő munkákba is bevonnak - így ismerhetik meg azt, hogy milyen a hegyaljásokkal dolgozni.

A munkáért cserébe többféle "csomagot" kínálnak - tájékoztatott a főszervező. Alapvető a négynapos bérlet, amihez gyakran adnak még szállást, illetve ellátást, és van, amikor még anyagilag is díjazzák az önkéntesek munkáját.

De ki alkalmas arra, hogy ilyen helyen dolgozzon? Milyen az ideális munkavállaló?.

"Nyilván fontos, hogy szeresse a fesztivált. Persze az sem mellékes, ha nem csak lojális, de kreatív, pontos, átlátja a rendszert, azaz csapatjátékos. Fontos nekünk az is, hogy tudja magát és munkáját is alulról építeni" - vélik a hegyaljások.

A Sziget szervezői szerint az ideális munkavállaló az, aki megfelelő képességek birtokában el tudja látni a rá váró munkát.

A munkavállalók persze más szemszögből látják a helyzetet. Egy, a Pénzcentrumnak nyilatkozó - egyébként már rutinos fesztiváldolgozó lány - szerint az menjen ilyen helyre, akiben van elég lelki erő az adódó bonyodalmak elviseléséhez, aki toleráns és maximálisan bírja a fesztiválok légkörét. De persze egy adag vidámság és pozitív hozzáállás sem árt, hiszen nem könnyű legyűrni 12 órát.

Csinos lánynak tíz százalékkal több a jatt

Az igazán nagy üzlet az, ha a rendezvényen vendéglátóhelyein csíp meg valaki egy állást. A hátránya az, hogy szinte semmilyen szabadideje sincs az embernek, igaz, a komoly fizikai igénybevétellel járó egész napos pultban állás után szinte biztos, hogy nincs kedve koncertre menni. Nem kérdés, hogy a büfék üzemeltetői minél nagyobb hasznot szeretnének bezsebelni, így el is várják, hogy a személyzet mindent beleadjon, sőt, legtöbbször csak jól bevált csapatukkal dolgoznak.

Ugyanakkor aki vállalja a strapát, az szépen kereshet: információink szerint nem ritka, hogy egy nagyobb fesztiválon a jól menő (és központi helyen levő) büfékben, önkiszolgáló éttermekben akár 200-400 ezer forintot is kaphat egy ügyes pultos, kiszolgáló - természetesen a vendégek a borravalóval sem fukarkodnak.

Egy, a Pénzcentrumnak nyilatkozó, több éves fesztiválos múlttal rendelkező mixer szerint főleg a csinos lányoknak érdemes szerencsét próbálniuk: egy kedves mosollyal ugyanis garantált a 10 százalékosnál is nagyobb jatt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.07. kedd, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×