A Nyugat-Ausztráliában található Shark Bayben élő palackorrú delfinek különös képességre tettek szert: miközben az aljzat homokjában kutatnak táplálék után, csőrükben tengeri szivacsot tartanak, így védve bőrüket az éles kavicsoktól.
Ráadásul sok időt áldoznak arra, hogy megtalálják a csőrükre illő legmegfelelőbb szivacsot, amellyel jóval hosszabb ideig kutathatnak élelem után, mint más delfinfajok, amelyek nem alkalmazzák ezt a különleges módszert.
Janet Mann, az amerikai Georgetown Egyetem biológiai professzora azt találta, hogy a területen élő több ezres populációból 41 delfin használ szivacsot élelem begyűjtéséhez. Hozzátette: ezek az egyedek általában magányosabbak, zárkózottabbak, több időt töltenek a mélyvízben, hosszabb időre merülnek le, és több időt fordítanak az élelem beszerzésére, mint társaik.
Érdekesség az is, hogy a nőstény kisdelfineknél erős a hajlam arra, hogy elsajátítsák a módszert, a hímek azonban inkább arra törekednek, hogy a többi hímmel barátkozzanak és szocializálódjanak. A professzor szerint ez a korai nemi különbség előrevetíti a hímek és a nőstények későbbi szaporodási szokásainak különbségeit: amíg előbbiek a közösség- és a szövetségformálásra koncentrálnak, addig utóbbiak főleg a táplálékszerzésre összpontosítanak, feltehetően azért, hogy akár nyolc évig is gondját tudják viselni borjaiknak.
A különleges táplálékszerző módszert már a nyolcvanas években is felfedezték, de nagyon nehéz megfigyelni, ugyanis azt 8 és 13 méter közötti mélységben szokták gyakorolni a palackorrú delfinek.