eur:
388.8
usd:
361.99
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

Röghöz kötött magyarok, rugalmas északiak

Bár az Európai Unió állampolgárainak több mint fele a szabad utazást és munkavállalást tartja a közösség legnagyobb előnyének, az Eurobarométer felmérése szerint az uniós lakosság negyede még soha nem költözött el egy jobb munkahely reményében. A TÁRKI vezető kutatója szerint Magyarország a közösségi átlagnál jobb helyezést ért el a társadalom mobilitásának tekintetében.

Róbert Péter az InfoRádiónak azt mondta: Magyarországon a lakáskörülmények erősen röghöz kötik az embereket, a lakóhelytől távolabb történő munkavállalás költségei még mindig túl magasak.

Az emberek tulajdonosai a lakásoknak, és beléjük rögzült, hogy nem nagyon költözhetnek, hiszen a szocialista időszakban a munkaerőmozgás fő formája az ingázás volt, az emberek akkor sem adták fel az otthonukat, ha mindennap utaztak, vagy munkásszálláson laktak - fejtette ki a TÁRKI vezető kutatója.

Az Eurobarométer felmérése szerint a munkahelyi mobilitás tekintetében a közösségen belül a két véglet Dánia és Málta, a dánok 6, a máltaiak 42 százaléka dolgozik még mindig az első munkahelyén.

Róbert Péter szerint ebben az adatsorban Magyarország nincs a legrosszabb helyen, mert az uniós átlag 24 százaléknál kisebb, 19 százalék azok aránya, akik még nem változtattak munkahelyet.

Dánián kívül az emberek könnyen váltanak munkahelyet Angliában, Svéd- és Észtországban, valamint Litvániában is.

Hanganyag: Nagy Tamás

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

"A fiatalokat nem lehet egy eszközzel „megszerelni”, hogy ugyanúgy viselkedjenek, meg akarjanak halni a munkában, mint mi. Erre nincs eszköz, hanem csak szemüveg" - mondja Steigervald Krisztián generációkutató. Globális kultúraváltás történt: megváltozott a munkához való hozzáállás, és különösen a munkára való nevelés szokásai. A generációk közötti különbségek begyűrűznek a munkahelyekre, ráadásul a generáció-menedzsment egyszerre két nehéz feladattal néz szembe: a 30 év alattiak és az 55 év felettiek integrálásával. Az IT-szektorban, a technológiai váltásban is megfigyelhető, hogy a különböző érettségi szintű technológiák ugyanúgy, ahogy a társadalmi generációk, a mai napig egymással párhuzamosan élnek - teszi hozzá Mádi Gábor, a Shiwaforce CIO-ja. A témával június 11-ei Financial IT konferenciánkon is foglalkozunk. Részletek és regisztráció itt!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×