eur:
394.85
usd:
356.49
bux:
73003.59
2024. szeptember 14. szombat Roxána, Szeréna

Akarja tudni, mi a jó házasság titka?

Nem a gyerek, hanem a házimunka megosztása a jó házasság titka - derült ki egy amerikai közvélemény-kutatásból. A gyereknél ma már fontosabb a hasonló jövedelem, a bizalom és a boldog szexuális élet is.

1990 óta alaposan megváltozott az amerikaiak véleménye a boldog házasságról. Akkor még a fontossági sorrendben a harmadik helyen szerepelt a gyerek; a megkérdezettek 65 százaléka nevezte a gyermekvállalást nagyon fontosnak a jó házasság szempontjából. Ma már csak 41 százalékuk vallja ezt.

A házimunka megosztása sokkal fontosabbá vált, míg 1990-ben a megkérdezettek 47, ma 62 százaléka tartja ezt nagyon fontosnak.

Az amerikaiak számára ma már 3:1 arányban fontosabb a "kölcsönös boldogság és beteljesülés" a jó házasság szempontjából, mint az, hogy "közösen vállaljanak és neveljenek fel gyermekeket".

Egyre több a házasságon kívül születő gyermek


A Pew Research Center telefonon kérdezett meg a kérdésről 2020 felnőttet. A kutatók hangsúlyozták, hogy folyamatosan nő a házasságon kívül született gyermekek száma az Egyesült Államokban: 2005-ben már az újszülöttek 37 százalékának a szülei nem éltek házasságban.

Ezt azonban a megkérdezettek 71 százaléka "súlyos problémának" tartja. Majdnem ugyanennyien - 69 százalék - gondolják úgy, hogy a gyereknek apára és anyára is szüksége van ahhoz, hogy boldogan nőjön fel.

Politikai megosztottság

Nem meglepő módon az idősebbek és a republikánusok konzervatívabb válaszokat adtak a kérdésekre, mint a fiatalok és a demokraták. Faji és etnikai alapon azonban már nehezebb a társadalom szétválasztása.

A statisztikák szerint például a feketék és a latinok hajlamosabbak házasságon kívül vállalni gyermeket. A felmérésben részt vevő kisebbségiek mégis fontosabbnak tartják a jó házasság szempontjából a gyermeknevelést, mint a fehérek.

Míg a fehéreknek 80, a latinoknak 70, a feketéknek pedig 54 százaléka él házasságban a felmérés szerint - ennek ellenére a feketék a fehéreknél és a latinoknál nagyobb arányban válaszolták azt, hogy a házasság előtti nemi élet minden esetben helytelen morálisan.

A megkérdezettek többsége - 57 százaléka - változatlanul ellenzi, hogy engedélyezzék a házasságot az egynemű párok számára. Minden második megkérdezett szerint rossz a társadalom számára, hogy egynemű párok nevelhetnek gyermeket. Csupán 11 százalékuk tartja ezt helyesnek, míg 34 százalékuk szerint ennek a kérdésnek nincs jelentősége.

Címlapról ajánljuk
A hatalmi versengés színtere lett a mélytengeri bányászat, felforgathatja a világot

A hatalmi versengés színtere lett a mélytengeri bányászat, felforgathatja a világot

Ahogy a világban terjednek a szén-dioxid-kibocsátást csökkenteni hivatott zöld technológiák, az előállításukhoz szükséges kritikus fontosságú ásványok iránti igény is nő. Bányászatuk egyre drágább, lelőhelyeik pedig néhány országban koncentrálódnak, ami kockázatot jelent a globális ellátás szempontjából. Sokak szerint a megoldás a tengerek mélyén keresendő, a világ óceánjainak és tengereinek fenekén ugyanis nagy mennyiségben találhatók kritikus ásványok. A formálódó mélytengeri bányászat ezen ásványkincsek kiaknázását célozza, azonban e tevékenység megítélése – noha még el sem kezdődött – rendkívül ellentmondásos.

Romániában már több halálos áldozata van az esőzéseknek

Az ítéletidő Galac megye 19 települését érintette.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.16. hétfő, 18:00
Toroczkai László
a Mi Hazánk elnöke, parlamenti frakcióvezetője
Lesújtó képet festettek a magyar oktatási rendszerről

Lesújtó képet festettek a magyar oktatási rendszerről

Az OECD friss "Education at a Glance" jelentése részletes áttekintést nyújt a tagországok oktatási rendszereiről. A jelentés szerint Magyarországon a középfokú végzettség nélküli felnőttek jelentős hátrányban vannak a munkaerőpiacon. Ráadásul akiknek a szülei nem rendelkeznek középfokú végzettséggel, nagyon kis eséllyel szereznek diplomát. A jelentés rávilágít, hogy az oktatási rendszer finanszírozása Magyarországon alacsonyabb szinten áll az OECD átlagához képest. Megállapítják, hogy itthon – csakúgy mint sok más országban – komoly pedagógushiány van.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×