Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

"Nem az a baj, hogy megöl, hanem a bűze"

A tizenévesek szerint a cigarettával nem az az igazi baj, hogy halálos betegségeket okoz, hanem az, hogy büdös és költséges - ez derült ki egy 3.000 középiskolás megkérdezésével zajlott gödöllői vizsgálaton. A felmérés rámutatott, hogy a nemdohányzó családok gyermekei is rászoknak a cigarettára, ha kortársaik vagy idősebb testvérük már dohányzik.

A programok közül kizárólag a megelőzés működik, a leszoktatás a kamaszok körében reménytelen.

Mucsi István gödöllői tüdőgyógyász az InfoRádióban elmondta: 10 és 18 év közötti fiatalokat kérdeztek a dohányzásról.

Az eredmények szerint aki nem gyújt rá, az elsősorban azért nem teszi ezt, mert a cigitől büdös lesz, és egy dohányos csókja is büdös.

A másik fontos szempont a fiatalok számára a pénz. Amikor az osztályfőnöki órákon kiszámolták velük, hogy napi egy doboznyi cigaretta elszívása éves szinten 200 ezer forintos kiadást jelent, a fiatalok megdöbbentek.

Az egészségügyi szempontok csak a harmadik helyen szerepeltek. Azaz a fiatalok elsősorban nem amiatt nem akarnak rászokni a dohánytermékekre, mert azok tüdőrákot vagy infarktust okozhatnak.

A felmérésből az is kiderült, hogy a szülők dohányzási szokása nincs különösebb hatással a fiatalokéra. De négyszer olyan gyakran kezdtek cigarettázni azok a fiatalok, akiknek a nagyobbik testvére már cigarettázott. Akiknek pedig a barátai dohányoztak, azok ötször nagyobb eséllyel szoktak rá a cigire.

Mucsi István elmondta, hogy jelenleg nem ismernek hatékony programot a tizenéves dohányosok leszoktatására.

A hangsúlyt ezért a megelőzésre kell fektetni, azon belül is a hátrányok hangsúlyozására.

Ezért elmondják a fiataloknak, hogy a cigarettázás függőséget okoz, költséges, a dohányosok tanulási teljesítménye csökken, a biztosítók magasabb díjat kérnek majd tőlük, ha életbiztosítást kötnek, a dohányos férfiak pedig a szerelmi életükben sem tudnak majd megfelelően teljesíteni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×