A tilalom támogatói az egészség irányába tett pozitív, bátor lépésként, a jogszabály kritikusai az emberi jogok megsértéseként és súlyosan gazdaság-ellenes intézkedésként értékelik a dohányzási tilalmat.
Az egyik skót kereskedelmi szövetség attól tart: mintegy 140 pub bezárásához, és 2500 munkahely elvesztéséhez vezethet a tilalom.
Az idei évben egyébként már több mint 300 skóciai vállalkozás kért engedélyt sörkert, vagy fedett terasz építésére, hogy dohányzó vendégeiket a tilalom bevezetése után is meg tudják tartani.
A BBC egyik rádióállomása számára készült felmérése szerint a skóciai dohányosok 21 százaléka, főleg a fiatalok a most életbe lépett törvény bojkottjára készül. Egy nemrégiben nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatás azonban azt találta: a nemdohányzók 37 százaléka gondolja úgy, hogy gyakrabban jár majd pubokba és éttermekbe a tilalom bevezetése után.
A tilalmat megszegőket 50 fontos, vagyis több mint 18 ezer forintos helyszíni bírsággal büntethetik. Az intézményi büntetés 200 font, vagyis 74 ezer forint a törvény be nem tartatásáért. Aki nem hajlandó fizetni, az a bíróság előtt végezheti, akár 2500 fontos, vagyis közel 1 millió forintos büntetésssel.
A tilalom hatását nagy figyelemmel kísérik nemcsak Skóciában, hanem Angliában, Walesben és Észak-Írországban is, ahol már szintén a dohányosok kitiltása mellett döntöttek. Angliában azonban csak 2007 nyarán, Észak-Írországban jövő év áprilisában lép életbe a tilalom. Walesben még nem is döntöttek a pontos dátumról.
Varga Mihály: elkezdődött a nyugdíjrendszer "megtisztítása"