eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 19. szombat Emma
Woman With Pipette And Test Tubes
Nyitókép: RomoloTavani/Getty Images

Nébih: Magyarország is védekezik a szlovákiai ragadós száj- és körömfájás betegség miatt

Az országos főállatorvos hatósági intézkedéseket vezetett be, miután ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust azonosítottak Szlovákiában a magyar határ közelében - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

A járvány kitörésében három, a magyar határ közelében lévő telep érintett, egy medvei, egy csiliznyáradi és egy bakai szarvasmarha-állományban állapította meg a szlovák hatóság a kórokozó jelenlétét.

Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos a korábban elrendelt hatósági intézkedéseket azonnal megerősítette, elrendelte a határon átnyúló korlátozási területeken a szükséges hatósági intézkedéseket a súlyos gazdasági kárral járó betegség hazai továbbterjedésének megakadályozása érdekében.

Így a meglévő hazai korlátozások továbbra is érvényben maradnak.

A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken.

A ragadós száj- és körömfájás emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban rendkívül gyorsan terjede, ezért megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így,

ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást fel kell számolni.

Továbbra is a legfontosabb, hogy minden, a betegségre fogékony faj tartója fokozottan ügyeljen a járványvédelmi előírások betartására. Az elrendelt szigorú hatósági intézkedések betartására, állataik megbetegedését azonnal jelentsék állatorvosuknak.

Címlapról ajánljuk

A krónikus vesebetegség egy néma kór, tízből nyolcan nem is tudják, hogy ebben szenvednek

A krónikus vesebetegséget Magyarországon az esetek 70 százalékában nem ismerik fel, holott ez egy globálisan is egyre gyakrabban előforduló egészségügyi probléma. Az orvosszakma szeretné felhívni rá a figyelmet, hogy a közérthető információátadás és a társadalmi tudatosság növelése mellett nagyobb figyelmet kellene fordítani a kockázati csoportok fokozott szűrésére is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×