A Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleménye szerint a magyar munkaerő és a magyar lakosság védelme érdekében átfogó beavatkozásra van szükség a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi tartózkodását és foglalkoztatását érintően.
"A kormány ezért azt a döntést hozta, hogy új alapokra helyezi és szigorítja a bevándorlással és a munkavállalással kapcsolatos szabályokat," új törvényjavaslatot alakít ki és teljes körűen felülvizsgálja a hatályos idegenrendészeti szabályozást.
Az átdolgozott szabályozás a közlemény szerint "minden harmadik országból érkező számára
egyértelművé fogja tenni, hogy Magyarországon csak a magyar állam által meghatározott célból, jogcímen, és feltételek teljesülése, valamint az állam ilyen döntése esetén lehet átmenetileg tartózkodni és munkát vállalni."
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium most arról ír, hogy "a magyar családok védelme érdekében az üres álláshelyeket a magyar munkaerő-tartalék aktivizálásával, az álláskeresők és inaktívak bevonásával kell feltölteni. A kormány határozott elvi döntése szerint külföldi munkaerő alkalmazására csak és kizárólag akkor kerülhet sor, ha magyar munkaerővel már nem tölthetők be az üres álláshelyek, ezért a lehető legszigorúbb szabályozás kialakítására van szükség".
Közölték még, hogy a teljes körű szabályozás megalkotásáig a vendégmunkások magyarországi foglalkoztatásáról szóló törvény alkalmazására nem kerül sor.
Azt nem indokolták meg, milyen ügy miatt született meg a döntés, illetve hogy milyen változtatásokat terveznek.
November 1-jével lépett volna életbe a "vendégmunkástörvény". Orbán Viktor miniszterelnök szeptember elején Kötcsén mások mellett arról beszélt, hogy
"a vendégmunkások miatt szükség van egy új rendészeti törvényre".
Karácsony Zoltán, a HR Portál főszerkesztője korábban az InfoRádióban annak kapcsán, hogy egyszerűsített eljárással és az eddiginél rövidebb időre érkezhetnek a külföldi vendégmunkások Magyarországra a novembertől életbe lépő jogszabály alapján, azt mondta: drágább a külföldi vendégmunkás, de sokszor muszáj alkalmazni, mert olyan munkákat végeznek el, amit más nem tenne. Augusztus végéig 25 magyarországi, minősített cég szerzett engedélyt vendégmunkások toborzására. Nyáron a Világgazdaság a mostani 100 000 főn kívül további 200-300 000 vendégmunkás várható foglalkoztatásáról cikkezett a következő évekre kalkulálva.
Csütörtöki hír, hogy magyarul nem beszélő buszsofőrökkel is tervez a BKV, ha tartós marad a munkaerőhiány és nem lesz más választása. Az ügy a BKV igazgatósági ülésén is téma volt, Fülöp-szigetekről és Indonéziából hozott buszvezetők dolgoznának a BKK egyik külső szolgáltatója, az ArrivaBus Kft. által üzemeltetett járatokon. A képzésük állítólag már el is kezdődött.
A GFM bejelentése egyébként egy nappal azután érkezett, hogy – a magyar és a lengyel ellenszavazat mellett, minősített többséggel – az uniós országok brüsszeli nagykövetei megállapodtak az EU új bevándorlási szabályzatának utolsó szakaszaiban is, és így létrejött a tanács és az Európai Parlament közti tárgyalások alapját képező egyezség.