Négy év alatt 1200 milliárd forintot fordítana pluszban az egészségügyre az ellenzék miniszterelnök-jelöltje, aki a "kommunista utasításos rendszer" helyett európai piacgazdasági módszerekkel reformálná meg az egészségügyet.
Márki-Zay Péter a Facebookon, a II. kerületi Kapás utcai szakrendelő elől közvetített online sajtótájékoztatón kijelentette: a lepusztult egészségügy a szakszerűtlen orbáni kormányzás tünete. Az ellenzéki pártoknak a magyar állampolgárok élete mindennél fontosabb, a Fidesznek azonban csak üzletet jelent - tette hozzá.
Szerinte a kormány szándékosan lepusztította az állami egészségügyet, hogy a polgárok "fideszes oligarchák kórházaiban, Tiborcz István ingatlanjaiban, Mészáros Lőrinc biztosítójával biztosítsák magukat".
Az ellenzéki politikus, aki Hódmezővásárhely polgármestere is, közölte, ha az ellenzék alakíthat kormányt, akkor egybiztosítós modell keretében a már ma is meglévő gyakorlatok alapján fogja átszervezni az egészségügyet.
Mindenkinek biztosítani fogják azt az ellátást, amit ma külföldi magánklinikákon csak a fideszes gazdagok kapnak - közölte Márki-Zay Péter.
Ha valakit hat hónapon belül nem műtenek meg, és műtétjét csak egy magánszolgáltató tudja biztosítani, akkor az államnak azt ki kell majd fizetnie. Ez igaz lesz a laborszolgálatásokra is - mondta.
Szerinte a Fidesz fizetőssé akarja tenni az egészségügyet. Megjegyezte, belsős információik vannak arról, hogy a választás után a Fidesznek milyen tervei vannak a magánosításra és az üzleti haszonszerzésre.
A magyarok az egészségügyi költségek 30 százalékát saját zsebből fizetik, ami az egész unióban a legmagasabb arány
- tette hozzá.
Márki-Zay Péter azt ígérte, hogy a "Fidesz által lepusztított egészségügy" részesedését a nemzeti össztermékből a tavalyelőtti 4,5 százalékról az uniós átlag 7 százalékra emelik négy év alatt.
Kifejtette: 1200 milliárd forintos költségemeléssel érnék el azt, hogy jelentős béremelést kapjanak az orvosok után az egészségügyi szakdolgozók is.
A miniszterelnök-jelölt közölte, meg kell szüntetni az orvosok szolgálati jogviszonyát, a nyugati piacgazdaságokban szokásos módon a teljesítményt és a minőséget meg kell fizetni.
Nem kommunista utasításos rendszerrel, hanem európai piacgazdasági módszerekkel fogják megreformálni az egészségügyet - hangoztatta.
Hajnal Miklós, a Momentum elnökségi tagja, Budapest hármas számú választókerületének ellenzéki képviselőjelöltje arról beszélt, hogy
a kormány nem tartja be ígéreteit, mivel egy több százmilliárd forintos megszorítócsomag részeként az Egészséges Budapest-programnak járó 13 milliárd forintot megvonja a budapestiektől.
Szerinte éppen ezért is "becsületbeli kérdés" a budapestieknek a kormányváltás.
Tordai Bence, a Párbeszéd országgyűlési képviselője, Budapest négyes számú választókerületének ellenzéki képviselőjelöltje a 2019-es önkormányzati választás miatti politikai bosszúval magyarázta az egészségügy kormányzati "lerohasztását".
A Fidesz így akar fizetőképes keresletet teremteni oligarchái magánegészségügyi intézményeinek - tette hozzá.