eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria
BETHLEHEM, WEST BANK - JUNE 16:  This fourteen-point silver star, beneath the altar in the Grotto of the Nativity, marks the traditional spot believed to be the birth place of Jesus Christ in the Church of the Nativity on June 16, 2013 in central West Bank. Located in the Palestinian territories, the church was originally commissioned in 327 AD, in Bethlehem.  (Photo by Ian Walton/Getty Images)
Nyitókép: Ian Walton/Getty Images

Jézus Krisztus születésére emlékezik karácsonykor a keresztény világ

A karácsonyt, amelynek latin neve Nativitatis Domini, Natalis Domini (Az Úr születése), a nyugati kereszténység december 25-én, a Julián-naptárt használó keleti keresztény egyház pedig január 7-én tartja.

A kereszténységnek a húsvét mellett ez a második legnagyobb, ugyanakkor gyakorlatilag a legjelentősebb, legelterjedtebb ünnepe, egyben világszerte a szeretet, az öröm, a békesség, a család, az otthon ünnepe.

A keresztény tanítás szerint Jézus Krisztus Szűz Máriától született Betlehemben, ennek Dionysius Exiguus apát által az 5. században kiszámított időpontja lett az egész földkerekségen általánosan elfogadott időszámítás kezdőpontja. A magyar karácsony szó gyökere valószínűleg a latin incarnatio (megtestesülés), más felfogás szerint a szláv jövevényszavaink legősibb rétegéből származó, a téli napfordulóra utaló korcun (átlépő) igenév. E szóval a magyaron kívül csak a keleti szlovákok, a máramarosi ruszinok és a huculok jelölik az ünnepet. A magyarban él a "két karácsony" kifejezés is: a "nagykarácsony" december 25., karácsony napja, a "kiskarácsony" pedig újév napja, január 1-je.

Betlehem, 2020. december 23.
Papok imádkoznak a Jézus Krisztus születése helyét jelző tizennégy ágú ezüstcsillag (j) közelében a betlehemi Születés templomának altemplomában 2020. december 23-án.  
MTI/EPA/Atef Szafadi
A Jézus Krisztus születése helyét jelző tizennégy ágú ezüstcsillag (jobb oldalt a mécsesek előtt; lásd nyitóképünket) hele a betlehemi Születés templomának altemplomában. MTI/EPA/Atef Szafadi

Mivel az evangéliumok nem nyújtottak támpontot Jézus pontos születésnapjának megállapításához, kezdetben többféle időponthoz kötötték, majd évszázadokig január 6-án, vízkeresztkor ünnepelték. A karácsony időpontja a 325-ben tartott niceai zsinaton különült el a vízkeresztétől, és került át december 25-ére. (Az ortodox keresztényeknél szintén december 25. a dátum, de a Julián-naptár késése miatt ez a Gergely-naptár szerint január 7-ére esik.) A korban népszerű Mithrász-kultuszban is a téli napforduló idején ünnepelték a Napisten születésnapját, a sötétség feletti győzelmét, ami alkalmat teremtett a kereszténység számára a pogány ünnep ellensúlyozására, illetve új eszmeiséggel való megtöltésére.

Karácsonyt megelőzi a négyhetes advent (Úrjövet), ennek első vasárnapjával kezdődik az egyházi év. A karácsonyi ünneplés a szentestével, karácsony vigíliájával kezdődik, amelyen régen virrasztottak, böjtöltek és imádkoztak, e hagyomány nyomai maradtak fenn az ilyenkor feltálalt halételekben. A karácsony katolikus liturgiájának sajátossága a három szentmise: az éjféli mise, a pásztorok miséje és a karácsonyi ünnepi szentmise. A liturgiamagyarázat szerint az éjféli mise Jézus (azaz az Ige) örök születését, a pásztorok miséje a megtestesült Ige földi születését, az ünnepi mise mindezekkel együtt az ember kegyelmi újjászületését ünnepli. A pápa karácsony napján délben ünnepi Urbi et Orbi (a városnak, azaz Rómának és a világnak szóló) áldást ad.

Vác, 2020. december 25.
Betlehemi jászol a Váci Székesegyházban, ahol Marton Zsolt váci megyéspüspök karácsonyi éjféli szentmisét celebrált 2020. december 24-én éjjel. A szentmisén csak előzetes regisztrációval, 150 hívő vehetett részt, a járványügyi előírások betartásával.
MTI/Kovács Attila
Betlehemi jászol a Váci Székesegyházban, ahol Marton Zsolt váci megyéspüspök karácsonyi éjféli szentmisét celebrált 2020. december 24-én éjjel. MTI/Kovács Attila

Karácsony ikonográfiájának központi témája a jászolban fekvő újszülött Jézus édesanyjával, Máriával és nevelőapjával, Szent Józseffel. A katolikus templomokban karácsonykor megtalálható betlehemi jászol állításának szokása Assisi Szent Ferenctől ered, aki 1223-ban az éjféli misére egy barlangot rendezett be. A protestáns egyházak karácsonya puritánabb, templomaikat ekkor sem díszítik fel.

A karácsonyfa-állítás a 17. századtól német területről terjedt el, a magyar karácsonyfák ma már elmaradhatatlan dísze, a szaloncukor csak a 19. század elején jelent meg hazánkban. A hagyományos magyar paraszti kultúrában a népszokások közé tartozik a betlehemezés, a paradicsomjáték és a kántálás.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 27. 20:16
×
×
×
×