A romanap alkalmából a közalapítvány olyan magyar cigányok sorstörténetét mutatja be, akik személyes helytállásukkal az egész nemzetnek mutattak példát.
Harminc évvel a rendszerváltoztatás után itt az ideje, hogy "végre kifejezzük tiszteletünket történelmi teljesítményük előtt" - tették hozzá.
Az alapítvány a kormány megbízásából ezért kampányt indított a "30 éve szabadon" emlékév keretében, hogy bemutassa a magyar cigány közösség azon kiemelkedő tagjait, akik szakmai és közéleti tevékenységükkel már a diktatúra évei alatt is hozzájárultak egy öntudatos és büszke magyar cigány közösség felépítéséhez.
A kampány során az emlékév honlapján és Facebook-oldalán elérhető portréfilmek és az online-felületeken látható plakátok hívják majd fel a figyelmet a magyar romák helytállására.
A romanap alkalmából nyolc magyar cigány élettörténet válhat széles körben ismertté. A bemutatottak:
- Szentandrássy István Kossuth-díjas festőművész,
- Kovács Zoltán iskolaszervező, a roma önszerveződés meghatározó alakja,
- Hegyesiné Orsós Éva tanár, aki azon dolgozik, hogy tehetséges roma fiatalok utat találjanak a nagyvállalatokhoz,
- Szakcsi Lakatos Béla Kossuth-díjas zongoraművész, zeneszerző,
- Horváth M. Judit fotóművész,
- Hága Antónia tanár, politikus,
- Nagy Gusztáv költő, műfordító,
- Szegedi Dezső színművész.
A cigányság és a magyarság mindig számíthatott egymásra a sorsfordító időszakokban - mondta el Schmidt Mária történész, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány kuratóriumi tagja a Kossuth rádióban. Emlékeztetett arra, hogy a cigányságnak hosszú évszázadok óta közös a sorsa a magyarsággal, ám a magyarországi cigányságnak nagyon sokszor még a többségi társadalomnál is nehezebb körülmények között kellett helyt állnia.
Kiemelte az 1990-es marosvásárhelyi fekete március eseményeit, amikor a magyarellenes pogromok idején a helyi cigányság a magyarok védelmére kelt. De a koronavírus-járvány idején is ott vannak "cigány testvéreink" is azok között, akik a boltokban, az egészségügyi intézményekben helyt állnak – tette hozzá.
Fontos azonban, hogy a cigányság meg tudja őrizni saját kulturális értékeit is - figyelmeztetett Schmidt Mária, hozzátéve: az elmúlt években indított kampányok ezért nem csupán a többségi társadalom, hanem maguk a romák számára is igyekeztek felmutatni azokat a "büszkeségpontokat", amelyekre építkezni lehet.