eur:
411.17
usd:
392.56
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Strasbourg, 2018. szeptember 12.Az Európai Parlament képviselői szavaznak a Sargentini-jelentésről a parlament plenáris ülésén, Strasbourgban 2018. szeptember 12-én. A képviselők a magyar jogállamisági helyzetről szóló különjelentést 448 igen szavazattal, 197 ellenében, 48 tartózkodás mellett fogadták el. (MTI/EPA/Patrick Seeger)
Nyitókép: Patrick Seeger

Régi és új magyar képviselők az EP-ben

A vasárnapi választás után nagyjából a képviselők fele kicserélődik a 21 fős magyar európai parlamenti küldöttségben.

A Fidesz legutóbb 12, most 13 helyet szerzett az Európai Parlamentben. A listavezető Trócsányi Lászlót várhatóan biztosi posztra jelölik, így az ő helyére új képviselő jöhet, talán a listán 14. Kovács István. Folytathatja a munkát az EP-ben Bocskor Andrea, Deli Andor, Deutsch Tamás, Gál Kinga, Gyürk András, Hölvényi György, Járóka Lívia, Kósa Ádám és Szájer József. Visszatérő képviselő lesz Győri Enikő, új képviselő lesz Hidvégi Balázs és Tóth Edina. Búcsúzik az EP-től Erdős Norbert, Schöpflin György és Tőkés László.

A Momentum először mérette meg magát az EP-választáson, két új képviselőt küldhet Brüsszelbe: Cseh Katalint és Donáth Anna Júliát.

A Demokratikus Koalíció öt éve két helyet szerzett: Niedermüller Péter ezúttal nem szerepelt a listán, az őszi önkormányzati választásra készül, kerületi polgármester-jelöltként. Molnár Csaba ugyanakkor a lista második helyén most is befutó lett, akárcsak az EP-újoncnak számító Dobrev Klára, Rónai Sándor és Ara-Kovács Attila.

Az MSZP legutóbb két helyet szerzett, a velük most szövetséges Párbeszéd egyet, így a mostani egyetlen közös befutó helyre még esélyes lehet Újhelyi István, Szanyi Tibor és Jávor Benedek is. Hármuk közül azonban csak egyikük utazhat, a másik két képviselő számára ezúttal nem folytatódik a brüsszeli munka. Erről az MSZP országos választmánya hoz majd döntést a hétvégén.

Öt évvel ezelőtt a Jobbik három mandátumot szerzett. Morvai Krisztina 2009 óta volt az EP tagja, de 2018 áprilisában a párt visszahívta. Mandátumát nem adta vissza, független képviselőként dolgozott tovább. Kovács Béla 2010 óta képviselte a Jobbikot az európai parlamentben, ám kémkedési ügybe keveredett, és 2017 decemberében kilépett a pártból. Mandátumát ő sem adta vissza. Újrázásra így csupán Balczó Zoltánnak volt esélye a második listás hellyel. A Jobbik azonban idén csak egy mandátumot szerzett, azt pedig várhatóan a listavezető, elnökhelyettes Gyöngyösi Márton tölti majd be.

Az LMP eddigi egyetlen mandátuma is elveszett. A párt legutóbbi egyetlen képviselője, Meszerics Tamás 2018 októberében kilépett az LMP-ből, független képviselőként a mostani listára sem került fel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 04:15
×
×
×
×