A közjegyző bizonyos ügyekben gyakorlatilag a végrehajtást elrendelő bíróságként működik - fogalmazott az InfoRádióban Reviczky Renáta közjegyzőhelyettes. Mint ismertette, 2010 óta közjegyzői hatáskörbe tartozik a végrehajtások elrendelése.
Elismerte, ez a munka a közjegyzői tevékenység "kellemetlenebb része", de "nyilván a jogosultak érdekében szükséges is".
"Abban az esetben, ha van egy jogerős határozat, amit közjegyző hozott, egy jogerősen jóváhagyott egyezség vagy egy okirat, miből valakinek kötelezettsége keletkezett, de nem teljesíti határidőig, akkor a jogosult állami kényszert vehet igénybe"
- magyarázta a hátteret Reviczky Renáta. A végrehajtás elrendelése az a pillanat, amitől a végrehajtó például pénzt tud levonni az érintett bankszámlájáról.
Lerövidít például egy polgári peres eljárást: ha egy bíróság ítéletét nem hajtják végre, közjegyzőhöz lehet fordulni, de ő nem jogvitákat bírál el, hanem egyszerűen elrendeli a végrehajtást, ha minden jogi feltétel fennáll. Ez ellen természetesen lehet fellebbezni, még úgy is, hogy a közjegyző jogerős határozatokból, közjegyzői okiratba foglalt kötelezettségvállalások alapján (kölcsönszerződés, bérleti szerződés) dolgozik.
"Ha egy bérlő nem hagy el egy ingatlant a bérleti szerződés megszűntével, a bérbeadó közjegyzőhöz fordulhat, az pedig végrehajtást rendelhet el, ami alapján a végrehajtó kiteheti a lakásból a bérlőt"
- hozza példaként a közjegyzőhelyettes. Tehát akár érdemes közjegyzővel is megerősíttetni egy ilyen szerződést.
A végrehajtás cselekménye egy elektronikus értesítés a végrehajtónak a közjegyzőtől,
utána a közjegyző "normál esetben már nem lát rá" a folyamatra, az adóst már a végrehajtó "deríti fel", ő folytatja le az eljárás legkellemetlenebb részét.