eur:
412.97
usd:
390.23
bux:
77936.21
2024. december 1. vasárnap Elza
Nyitókép: Pixabay

A nyár "slágerbetegségei" - és ami mögöttük van

Nyáron is megvannak azok a fertőzések, amelyek kellemetlen tüneteket okoznak, ezek azonban elsősorban nem cseppfertőzéssel terjednek - mondta az InfoRádiónak Szegheő Péter, az Ormos Intézet orvosigazgatója.

A felső légúti vírusos fertőzések elsősorban a tél végén, tavasz elején fordulnak elő hangsúlyosabban, de a nyárnak is megvannak a maga fertőző betegségei, ezek a téliekhez meglepően hasonló tünetekkel járnak, viszont teljesen más víruscsaládba tartoznak, és más az átvitel módja is - mondta Szegheő Péter.

"A téli időszakban cseppfertőzéssel, köhögéssel, tüsszögéssel a levegőn keresztül fertőzödhetünk meg,

nyáron pedig folyadékkal, vagy piszkos kézzel az emésztőszervrendszerünkön keresztül visszük be a vírusokat"

- tette hozzá az Ormos Intézet orvosigazgatója.

Szegheő Péter szerint ezek a nyári vírusok is okozhatnak felső légúti tüneteket: torokfájás, kaparás, megduzzadt mandulák, köhögés, esetenként hidegrázás és láz, de döntően a hányós-hasmenéses betegségek fordulnak elő. Ezek a nyár slágerbetegségei.

A nyár bármely szakaszában felerősödhetnek vírustörzsek

Ugyanis az enterovírus családjába tartozó vírusoknak nyáron van a járványidőszakuk, de vannak a hányós-hasmenéses betegségek, amelyeknél már bakteriális fertőzések is előjönnek - állapította meg Szegheő Péter. Mint mondta, két dolog kell ahhoz, hogy a fertőzések elharapózzanak a nyári időszakban.

Az egyik a nagy meleg, megfelelő mennyiségű kórokozó és kicsit elhanyagolt higiéné. A másik pedig szervezetünk védekezési képességének átmeneti csökkenése.

"A fertőzés lehetőségéhez képest az immunrendszerünk működése arányaiban rosszabb, és több kórokozó jut át a szűrőn. Ezeknek a fertőzéseknek a kialakulásához kórokozó mennyiség kell és ha nagy mennyiségben tesszük magunkba ezeket a kórokozókat, akkor az immunrendszerünk nem tud lépést tartani vele, és a fertőzés mégis kialakul" - összegezte az ovosigazgató.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

"Mert ha ég a koszorú, akkor másodpercek kérdése, és ég az asztal, onnantól pedig már az egész szoba"

A karácsonyfát tartsuk vízben, így nem szárad ki olyan gyorsan és így gyúlékony sem lesz. Legyen mindentől másfél méter távolságra, ha viszont kigyullad, megvan, pontosan mit csináljunk. A csillagszórót a fán pedig felejtsük el! A katasztrófavédelem szóvivője részletesen elmondta az InfoRádióban, hogyan akadályozhatnánk meg, hogy részünk legyen "a legszörnyűbb látványban".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 1. 19:01
×
×
×
×