eur:
411.29
usd:
393.03
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. május 18-án.
Nyitókép: Máthé Zoltán

Kereszténydemokráciát épít Orbán Viktor

Tovább erősödik a miniszterelnök befolyása. Az InfoRádóban nyilatkozó szakértők legalábbis ezt olvasták ki a kormány összetételéből.

A Publicus Intézet Ügyvezetője, Pulai András szerint az új kormány összetétele azt mutatja, hogy folytatódik Orbán Viktor miniszterelnöki hatalomkoncentrációja.

"Olyan miniszterek vannak szinte kizárólag a kormányban, akiket Orbán Viktor saját maga választott, soha nem volt ennyire szabad keze"

- mondta Pulai András, aki hozzátette azt is, hogy olyan fontos dolgok kerültek a miniszterelnökséghez, vagy közvetlen körzetébe, amelyeket korábban más felügyelt.

Lázár János valószínűleg azért távozott a vezetésből, mert kezdett önjáróvá válni - tette hozzá Pulai András.

"Ez Orbán Viktornak már talán túl sok volt, és azt gondolta, hogy folytatja azt a típusú kormányzást, ahol az ilyen erős emberek kikerülnek egyfajta rotáció formájában a kormányba, és aztán persze sosem kerülnek vissza" - mondta az elemző, hozzátéve, hogy Lázár János beláthatta, hogy ez fog történni, ezért ő csak a saját választóival, és saját választókörzetével fog foglalkozni.

A Nézőpont csoport vezetője, Mráz Ágoston Sámuel szerint viszont Lázár János távozása mögé nem érdemes túl sok mindent odaképzelni,

a kormányfői hatalomkoncentráció pedig nem Orbán Viktor sajátja, hanem történelmi hagyomány.

1990 óta hagyomány, hogy a magyar miniszterelnök pozíciója erős, Magyarország akkor vette át a demokrácia modelljét - mondta Mráz Ágoston Sámuel.

"A híres neves konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal ez személytől függetlenül is egy erős pozíciót ad a kormányfőnek, úgy szokás mondani, hogy nem első az egyenlők között, hanem a miniszterelnöknek van kormánya, és nem a kormánynak miniszterelnöke" - tette hozzá az elemző.

Az viszont igaz, hogy Orbán Viktor új kormánya minden korábbinál nagyobb mértékben miniszterelnöki központú

- fűzte hozzá Mráz Ágoston Sámuel. Ez azt jelenti, hogy az eddigi vezetés helyett mostantól van egy irányításra koncentráló Orbán Viktor, három miniszterelnök-helyettes, miniszterelnöki kabinet, kormányiroda, miniszterelnökség, és szakmapolitikai kabinetek vannak.

"Ennek a nyilvános politizálásban nagy jelentősége nem lesz, sokkal inkább annak, hogy három miniszterelnök-helyettes van, akik vélhetően a kommunikációban fognak fontosabb szerepet betölteni" - vélte Mráz Ágoston Sámuel.

A két elemző egyetértett abban, hogy

Orbán Viktor ismét megpróbál mindenkit megelőzni saját rendszerének definiálásával, erre utal, hogy az illiberalizmus helyett már a kereszténydemokrácia szót használja.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig stagnálással kezdődhet a nap Európában. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×