eur:
402.77
usd:
372.05
bux:
88686.46
2025. április 1. kedd Hugó
Elszomorító adat a gyerekek étkezéséről

Elszomorító adat a gyerekek étkezéséről

Feleannyi tejterméket fogyasztanak a magyar gyerekek, mint amennyire szükségük lenne - derült ki a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének felméréséből.

Elszomorító adat a gyerekek étkezéséről

A rögtönzött kérdőíves felmérés arra igyekezett választ adni, mennyi tejet és tejterméket fogyaszt a 10-12 éves korosztály. Elszomorító volt a több mint 800 gyermek válaszainak eredménye – mondta a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke.

„A gyerekek 16 százaléka csak heti egy alkalommal, sőt 20 százalékuk még ennyiszer sem fogyaszt tejet vagy tejterméket.”

A közétkeztetési rendelet előírásai, az új táplálkozási ajánlás - Okostányér –, valamint a WHO-javaslatai is napi fél liter tejet vagy ennek megfelelő, kalciumot tartalmazó tejtermék fogyasztását tartalmazzák – mondta Kubányi Jolán. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke jelezte, a korcsoportnak megfelelően napi 800-1000 milligramm közötti értékben kellene kalciumot bevinniük a gyerekeknek.

„A felmérés szerint ennek azonban csak a töredéke jut a szervezetükbe.

A csontfejlődésben okozhat gondot, ha a kalciumbevitel nem éri el a szükséges mértéket.

Nem véletlen, hogy az osteoporosis (csontritkulás) már egész fiatalkorban jelen van.”

Kubányi Jolán szólt arról is, hogy a felmérés során kiderült az is, hogy a gyerekek sok mindent tudnak a tejből készült termékekről, de például az is, hogy a savanyított tejtermékekre – kefír, joghurt – nem gondolnak. A gyümölcsízesítésű termékeket pedig nem is sorolják a tejtermékek közé – tette hozzá a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke.

„Nem említik a túrót és a sajtot sem, amelyek pedig szintén tejtermékek, és jelentős mennyiségű kalciumot is tartalmaznak.”

Pozitív eredménye azonban a felmérésnek, hogy a 860 résztvevő gyermek 77 százaléka reggelizik – tette hozzá Kubányi Jolán.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Mégis mi lesz, ha Donald Trump tényleg megtámadja Grönlandot?

Mégis mi lesz, ha Donald Trump tényleg megtámadja Grönlandot?

Néhány hónapja még teljesen abszurd lett volna arról elmélkedni, hogy mi lenne, ha az Egyesült Államok megtámadna egy másik NATO-tagállamot, Donald Trump amerikai elnök viszont láthatóan mindenképpen meg akarja szerezni magának a Dániához tartozó Grönlandot. Trump több ízben beszélt arról is, hogy legrosszabb esetben még akár az amerikai haderőt is hajlandó lenne használni saját szövetségesével szemben, hogy az északi területet uralma alá hajtsa. Bár még sosem történt ilyen, és a NATO alapszerződése nem tér ki rá, alapvető sejtéseink lehetnek, mi történne, ha egy NATO-tagállam megtámadna egy másikat, Amerika katonai erőben való túlsúlya azonban most mindenképpen komplikálttá teszi a helyzetet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×