eur:
408.02
usd:
359.01
bux:
0
2025. április 17. csütörtök Rudolf

Államosítják Munkácsy legismertebb alkotásait

A kormány azt szeretné, ha Munkácsy Mihály Golgota című képe a trilógia másik két darabjához hasonlóan állami tulajdonba kerülne, de csak olyan áron, amely a valós értéket tükrözi. A jogi, tulajdoni helyzet rendezésére azért is szükség van, mert az elmúlt években több, sokszor ellentmondó nyilatkozat jelent meg a kép sorsával kapcsolatban. A Kúria legutóbbi döntésétől függetlenül a Pákh Imre tulajdonában lévő műalkotás státusa nem változott, ugyanúgy védett, ahogy eddig - írja a Magyar Idők.

Mindenkinek az az érdeke, hogy a Golgota véglegesen Magyarország tulajdonába kerüljön – mondta a Magyar Időknek a jelenleg Pákh Imre Amerikában élő magyar műgyűjtő tulajdonában álló kép kapcsán Latorcai Csaba. A Miniszterelnökség társadalmi és örökségvédelmi ügyekért, valamint kiemelt kulturális beruházásokért felelős helyettes államtitkára szerint mindenképpen az a legmegnyugtatóbb, ha állami tulajdonba kerül az alkotás, mivel számos félreértés, sőt ellentétes nyilatkozat van a kép sorsát illetően. Latorcai Csaba úgy fogalmazott: a magyar állam vásárlásaira jogszabályok vonatkoznak, a vételárnak szigorúan a kép értékét kell visszatükröznie. – Mielőtt létrejön az adásvétel – ami nincs időponthoz kötve –, azt meg kell előznie egy értékbecslésnek, mert nem lehet több évvel korábbi vizsgálatok alapján meghatározni a végső árat – tette hozzá a politikus. Latorcai Csaba közölte: a kép tulajdonjogának kérdésétől külön kell választani a kép kiállítási helyét. A politikus hozzátette, a debreceni Déri Múzeum kiváló hely a képnek, méltó módon mutatja be a trilógiát, a vándorkiállítások kérdése pedig alkalomról alkalomra dől el, de várhatóan a jövőben is lehet majd máshol látni a három műalkotást.

Pákh Imre műgyűjtő a Magyar Időknek korábban elmondta: a kép állami tulajdonba vételén több éven keresztül munkálkodó Magyar Nemzeti Bank Értéktár programjával nincs jelenleg semmilyen kapcsolata, de ez nem jelenti azt, hogy a magyar állam más intézményével nem tárgyal a kép jövőbeni sorsáról. Az állam hatmillió dollárt, átszámítva több mint 1,6 milliárd forintot ajánlott korábban a trilógia még magánkézben lévő darabjáért, de a gyűjtő 9 millió dollárért válna meg tőle. Az üzletember leszögezte: nincs szándékában eladni a trilógia egyetlen, magántulajdonban lévő képét, a kép továbbra is Debrecenben lesz látható. Sőt a Kúria döntésével párhuzamosan lekerült a jogvita miatt két évvel ezelőtt a kép elé helyezett lepel is.

A Munkácsy Mihály Golgota című festményének védetté nyilvánításával kapcsolatos perről Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter is szót ejtett a legutóbbi, július 13-i Kormányinfón. A miniszter leszögezte: a bíróság nem a védettséget vitatja, hanem egy 30 éves jogvitát kell tisztázni, miszerint amikor először Magyarországra került a kép, akkor volt-e visszaszállítási kötelezettség az Egyesült Államokba. Ezt követően semmi akadálya a védetté nyilvánításnak – fogalmazott, hozzátéve: a kérdés nem érinti Pákh Imre tulajdonjogát - idézi a Magyar Idők.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Mutatjuk, hogyan nem követi el az egyik legnagyobb sonkahibát

Mutatjuk, hogyan nem követi el az egyik legnagyobb sonkahibát

Füstölt, kötözött, vákuumcsomagolt, hagyományos vagy gyorspácolt - csak néhány szempont a teljesség igénye nélkül, mi mindent érdemes figyelembe venni a húsvéti sonka vásárlásakor. A csomagoláson feltüntetett információkat is tüzetesen el kell olvasni felhasználás előtt.

Hogyan lett egy Nyugaton tanult bankár Putyin amerikai nyitásának kulcsembere?

Húsvét előtt úgy tűnt, hogy hiába Donald Trump amerikai elnök igyekezete, nem jön össze a jelképes határidőre a 30 napos ukrajnai tűzszünet. Viszont a háttérben tovább folytatódott az amerikai–orosz enyhülés, amelynek egyik meghatározó alakjává lépett elő egy korábban szürke illetékes, Kirill Dmitrijev, az Orosz Külföldi Befektetési Alap vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.17. csütörtök, 18:00
Porogi András
történész, a Toldy Ferenc Gimnázium igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×