eur:
406.45
usd:
377.04
bux:
76605.04
2024. november 8. péntek Zsombor

Hernádi: A Moltól is függ a régió energiabiztonsága

A Mol változatlanul nem hajlandó stratégiai befektetőnek tekinteni a Szurgutnyeftyegazt - mondta a magyar energetikai vállalat elnök-vezérigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Hernádi Zsolt szerint, ha volna olyan cég, amely hatékonyabban tudná az eszközöket működtetni, akkor lehet helye a felvásárlásnak - ilyen viszont Európában nincs. Ami a kőolaj árának várható alakulását illeti, Hernádi nem akart jóslásokba bocsátkozni, de úgy véli, nem várható csökkenés jövőre.

Kiváló viszonyt ápol Oroszországgal a Mol, hiszen onnan vásárolják a kőolajat, a kőolaj-kitermelés meghatározó a cég működésében és élnek a partneri viszonyok - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a társaság elnök-vezérigazgatója. Hernádi Zsolt az egyetlen problémás pontnak a Szurgutnyeftyegaz tulajdonszerzését nevezte. A Mol igazgatósága pénzügyi befektetőnek tekinti a társaságot, míg a Szurgutnyeftyegaz stratégia befektető szeretne lenni, de ez nem az orosz cég, hanem a Mol választása - fejtette ki.

Hernádi Zsolt szerint akkor van helye a Mol felvásárlásának, ha valaki hatékonyabban tudja működtetni az eszközöket, és jobban tudja arról biztosítani a részvényeseket, a fogyasztókat, az egyes érintett országokat, és azok kormányait, hogy az ellátásbiztonságot fenntartja. Jelenleg ugyanakkor ilyen nincs - emelte ki, hiszen a Mol változatlanul a leghatékonyabb kőolaj- és földgázkitermelő cég Európában kutatási-termelései teljesítménye alapján.

A részvényesek bíznak a Molban, a cég pedig az olaj- és a gázpiacon is meghatározó szereplő lett abban, hogy az ellátásbiztonság növekedjen a térségben - hangsúlyozta az elnök-vezérigazgató. Emlékeztetett, hogy múlt héten adták át az Arad és Szeged közötti földgázvezetéket, hamarosan pedig a horvátországi vezetéken is elkezdik a tesztüzemet. Az ellátásbiztonsági kérdések mögött kormányzati tárgyalások vannak, a Mol pedig ezeknek a végrehajtója - mondta Hernádi Zsolt.

Az elnök-vezérigazgató beszélt arról is, hogy a cég elkezdi összekapcsolni a közép-európai gázvezetékrendszert, majd megvalósulhat egy álom, a NETS projekt (Új Európai Szállító Rendszer), de ehhez politikai támogatás szükséges. A társaság azt várja, hogy a kormány folytassa a tárgyalásokat az ügyben - tette hozzá, megemlítve, hogy a visegrádi négyek között egyetértés van a lépésekről, és meghívták horvátokat is, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez.

Látványos lépések nélkül


A Mol az elmúlt időszakban nem tett látványos lépéseket, de de amiket igen, azok pénzigényesek voltak - közölte Hernádi Zsolt. Az elnök-vezérigazgató kifejtette: a horvát INA finomítóinak fejlesztése közel egymilliárd forintos költséggel jár, a szíriai gázmező és az ahhoz kapcsolódó gázüzem létesítése meghatározó a szír gázellátás és az INA jövőbeni növekedése szempontjából is, míg az adriai-tengeri fejlesztések a legígéretesebb lehetőségek.

Fontosnak nevezte továbbá, hogy a társaság Kurdisztánban részesedést vásárolt egy komoly gázkitermelési potenciállal rendelkező vállalatban, emellett saját jogon találtak Kurdisztánban kőalajat, aminek a kitermelését előkészítik, míg Kazahsztánban ígéretes kutatófúrásokat folytatnak. Hangsúlyozta: Oroszországban is el kell kezdeni fejleszteni és beruházásokat végrehajtani a licensz megtartás miatt. A Mol több mint 300 milliárd forintot ruház be évente, majd a nyereséget ismét beruházza - tette hozzá.

Hernádi Zsolt szerint az üzemanyagpiac csökkenése várhatóan jövőre megáll, de a visszazárkózás lassabb lesz, mint amire számítottak. Az olaj árában nagy meglepetés nem várható, komoly csökkenésre nem lehet számítani, sőt, egyes elemzők további emelkedést prognosztizálnak - tette hozzá a Mol elnök-vezérigazgatója.

A teljes adást ide kattintva hallgathatja meg

Hanganyag: Hlavay Richárd

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Ömlött a pénz a magyar kockázati- és magántőkepiacra

Ömlött a pénz a magyar kockázati- és magántőkepiacra

Megjelent a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) az Ernst & Younggal közösen készített, 2024.  első félévi statisztikai jelentése, amely szerint az egyesület befektető tagjai 2024 első félévében 40 tranzakció keretében összesen 32 271 millió forintot fektettek be 40 vállalkozásba, míg tavaly ugyanebben az időszakban 56 vállalkozásba fektettek be 11 375 milliót. Kiderül az is, hogy 2024 első félévben 81 683 millió forint értékben került sor magyarországi alapokba történő forrásbevonásra - közölte a HVCA.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×