Az időskorban a kopásos betegségek, a fiatalkorban pedig az ízületi gyulladások a jellemzőek, amelyek már két-három éves korban jelentkezhetnek, tévhit tehát, hogy a reuma az öregek betegsége - mondta az InfoRádiónak az Országos Reumatológiai és Fizikoterápiás Intézet főigazgató főorvosa.
Magyarországon ötvenezer embernél - főleg nőknél - idéznek elő rokkantságot, életminőség-romlást és munkaképtelenséget a gyulladásos reumatológiai kórképek, amelyek a legtöbb esetben a 25. és a 30. életév között jelentkeznek. A betegek nyolcvan-kilencven százalékánál sikeresen alkalmazható biológiai terápiás készítmények ugyanakkor panaszmentessé tehetik őket és hosszú távon megállítják a betegség előrehaladását is - magyarázta Poór Gyula.
Gyerekkorban immunológiai és genetikai elváltozások miatt alakulhat ki ízületi gyulladás, aminek első tünete, hogy a gyermek valamelyik ízülete - jellemzően a térd - beduzzad anélkül, hogy bármilyen fizikai behatás érte volna. Ha a duzzanat néhány hét után sem múlik el, gondolni kell arra, hogy gyermekkori ízületi gyulladás lehet - mondta a főorvos.
A betegség a fiatal felnőttkorban általában a kezeken jelentkezik. Az első jele a reggeli kézmerevség, majd az lehet, hogy a kisízületek mindkét kézen megduzzadnak - fűzte hozzá Poór Gyula.
Hanganyag: Gál Ildikó