eur:
406.61
usd:
378.12
bux:
76576.72
2024. november 7. csütörtök Rezső

Mitől lehet több a magyar?

A meddő párok gyermekvállalási lehetőségeinek bővítését, a magánnyugdíjpénztárak helyett az önkéntes kölcsönös egészség- és nyugdíjpénztárak elterjesztését, és azt javasolja a Népességi Kerekasztal, hogy ne lehessen kor szerint diszkriminálni azokat, akik a nyugdíjkorhatár elérése után is dolgozni szeretnének.

A magyar párok 19,6 százaléka meddőnek tekinthető, ami hihetetlenül magas arány. Fontos lenne tehát, hogy a társadalombiztosítás támogassa azokat a kutatásokat, illetve azokat a megelőző lehetőségeket, amelyekkel segíteni lehetne a problémán - mondta az InfoRádiónak Kopp Mária, a Népesedési Kerekasztal alapítója.

A SOTE Magatartástudományi Intézetének igazgatóhelyettese hozzátette: az OEP jelenleg igen kevés módszer alkalmazását - elsősorban a nagyon drága lombikbébi-programokat - támogatja, pedig fontos lenne több pénzt fordítani a megelőző beavatkozásokra is, amelyek nem kerülnek olyan sokba.

Kopp Mária arról is beszélt, hogy egyértelműen kimutatható: a magánnyugdíjpénztárak kötelezővé tétele a gyermekvállalás ellen ható tényező, ezért fontos volna, hogy az egységes társadalombiztosítás álljon helyre. A társaság az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztárak elterjedését szorgalmazza.

Alapvető a különbség az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztárak és a magánnyugdíjpénztárak között: míg az önkéntes kölcsönös pénztárak nem vesznek ki pénzt az egységes társadalombiztosítás rendszeréből, hanem az egyéni öngondoskodás alapját képezik, a magánnyugdíjpénztárak az egységes rendszerből viszik át a befizetéseket gyakran kockázatos pénzintézeti kezelésbe, miközben az államnak garanciát kell vállalnia a nyugdíjak kifizetéséért. Az egyéni számlákon nyilvántartott összegek tehát nem valóságos tőkefedezetet jelentenek, hanem állami adósságot.

A szakértő hozzátette: nagy szükség volna arra, hogy az emberekben gondoljanak az előtakarékosságra, de igen fontos lenne az is, hogy ezt a munkahelyek is támogassák.

Kopp Mária felhívta a figyelmet arra is, hogy Magyarországon nagyon súlyos kor szerinti diszkrimináció érvényesül a nyugdíjazással, a 65 éves korhatárral kapcsolatban. A nyugdíjrendszer egyensúlya szempontjából kívánatos volna, hogy aki 65 éves kora után is munkaviszonyban szeretne maradni, az megtehesse.

Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Könyörtelen valóság: így néz ki a szlovák nyelvtörvény-módosítás

Könyörtelen valóság: így néz ki a szlovák nyelvtörvény-módosítás

Kiszivárgott a szlovák kulturális tárca által tervezett nyelvtörvény-módosítás normaszövege. A tervezet egyelőre nem végleges, de a Napunk hírportál által közölt részletek alapján a módosítás a Szlovákiában élő nemzetiségek, így a felvidéki magyarok számára is jelentős hátrányokkal járna. A Magyar Szövetség szerint „elvadult ötlethalmazról” van szó.

Szakértő Trump gazdaságpolitikájáról: az amerikai-kínai kereskedelmi háború globális eszkalációjára lehet számítani

Az elnökség első száz napjában az elsődleges feladat az árszínvonal csökkentése lehet - vélekedett az InfoRádióban Horváth Sebestyén az Oeconomus Gadzaságkutató Alapítvány kutatója. Szerinte nincs miért félni Európában a második Trump-regnálástól, azonban az amerikai-kínai kereskedelmi viszony okozhat még gondokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.07. csütörtök, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

A mai nappal pont került a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldőlt, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak fogják hívni. Trump hatalmas lendülettel indult: behúzta Észak-Karolinát és Georgiát is, magyar idő szerint szerda reggel 7:20 körül Pennsylvaniát is megnyerte, ezzel győzött a választáson. Később az összesítés alapján világossá vált: Trump minden billegő államot megnyert. Úgy néz ki, a törvényhozásban is többsége lehet a Republikánus Pártnak, de még tart a számlálás. A szenátust már behúzták a republikánusok. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×