eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Kinek kell értesíteni az önkormányzatokat a közelgő viharról?

Semmi nem írja elő, így nem is feladata az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnak (OKF), hogy a közelgő, erősebb viharokról értesítenie kell az önkormányzatokat - közölte Szentes György. A szóvivő elmondta: a vonatkozó kormányrendelet értelmében az előrejelző rendszert az Országos Meteorológiai Szolgálatnak (OMSZ) kell működtetnie; ez alapján kötöttek együttműködési megállapodást a meteorológiával.

Az MTI annak kapcsán kérdezte az OKF illetékesét, hogy a múlt hétvégi mezőhegyesi viharral összefüggésben a sajtóban megjelentek olyan vélekedések, miszerint a katasztrófavédelem hibázott volna. Szombaton - ezt cáfolva - a mezőhegyesi polgármester, Csanádi István azt mondta, hogy a katasztrófavédelem és a város vezetése is időben reagált a pénteki viharra, az idő rövidsége azonban nem tett lehetővé sok intézkedést.

Szentes György elmondta, hogy a régiókra vonatkozó vészjelzést az OMSZ-től először az OKF kapja meg, amit továbbítanak a megyei szervezeteikhez és az Országos Rendőr-főkapitánysághoz, valamint az Országos Mentőszolgálathoz. Ezután jut el az információ a helyi tűzoltóságokra, a mentőkhöz és rendőrségekre.

A helyi katasztrófavédelmi igazgató döntése alapján a veszélyjelzést továbbítják a megyei védelmi bizottságoknak is, de egyébként a katasztrófavédelemnek nem feladata az önkormányzatok értesítése - hangsúlyozta a szóvivő.

Szentes György rámutatott: a veszélyjelzés, mivel többlépcsős, időbe telik, viszont bármelyik önkormányzat szinte azonnal tájékozódhat a megyei aktuális helyzetről, például az OMSZ honlapján, s elő is fizethetnek a meteorológia szolgáltatására, így az OKF-el egyidejűleg értesülhetnek a jelentősebb viharokról.

Az MTI megkereste az OMSZ-t is, ahol Tóth Tamás veszélyjelző meteorológus elmondta: a nap 24 órájában figyelik az időjárás alakulását; a viharokat körülbelül egy-másfél órával lehet előre jelezni - fűzte hozzá.

Vannak azonban olyan időjárási jelenségek, amelyeket nagyon nehéz előre kiszámítani, ilyenek például a zivatarok, az azokkal járó jégeső és viharos szél. Ezek kialakulásának pontos helyét - mivel gyakran véletlenszerűen jönnek létre - szinte lehetetlen előre jelezni, viszont valószínűségi alapon adott területre jó becslés adható.

Szólt arról is, hogy az időjárás alakulását korszerű műhold- és radarképeken figyelik az OMSZ központjában. Magyarországon egyébként három olyan radarberendezés van, amely alkalmas arra, hogy már 200-250 kilométer távolságból megbízható adatokat szolgáltasson. Egy ilyen szerkezet értéke több százmillió forint.

A rendszer segítségével lehetővé válik, hogy jól kövessük a zivatarok mozgását, ezáltal adott területre ultra rövidtávú előrejelzést készítsünk. A radarképek egyébként - a mérési programtól függően - 5-15 percenként frissülnek - tette hozzá.

A hevesebb - narancssárga fokozatú - viharok esetén a veszélyjelző először az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot (OKF) értesíti, de azonnali riasztást kapnak az OMSZ azon partnerei is, amelyek előfizettek a szolgáltatásra, ezek között vannak például önkormányzatok és cégek. A riasztásról egyébként bárki tájékozódhat a meteorológia honlapján, ahová szintén feltöltik az erre vonatkozó adatokat.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Elsüllyedhet-e a magyar napelemes ipar a korlátozások miatt?

Elsüllyedhet-e a magyar napelemes ipar a korlátozások miatt?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist vasárnapi különkiadása. Németországban a Bundestag elé került a napokban az a törvényjavaslat amivel tovább akarják gyorsítani a napelemek németországi terjeszkedését. Magyarországon legutóbb viszont elkaszáltak egy olyan kapacitásbővítési csomagot, amely az évtized végére akár további 10 GW megépítése előtt nyitotta volna meg a beruházási lehetőségeket. Kiss Ernőt, a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség MNSZSZ) elnökét kérdeztük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×