eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Varga Mihály: május-júniusra elkészülhet a tényfeltárás első részjelentése

Varga Mihály bízik abban, hogy május végére, június elejére elkészülhet az általa vezetett gazdasági tényfeltáró bizottság részjelentése.

A leendő Orbán-kormány Miniszterelnökségének államtitkára az MTV Az Este című műsorában kedden azt mondta: már szövegezik az első részjelentést a gazdaság állapotáról.

Arra a kérdésre, hogy a jelentés mostani állása szerint lesz-e, és ha igen, milyen mértékű július 1-jén az adócsökkentés, ahogy Orbán Viktor ígérte, azt válaszolta: a miniszterelnök sürgeti a tényfeltáró munkát, de "ez nem határidős munka", több gazdasági tényadatot kell megismerni.

Leszögezte: az adatok nagyobb része az átadás-átvétel megindulásával kerülhet a bizottsághoz. Varga Mihály közölte, bízik abban, hogy a következő három hétben a részjelentés elkészül. Egyúttal megismételte, hogy a gazdaság sokkal rosszabb helyzetben van annál, mint amit a jelenlegi kormány gazdaságpolitikusai eddig arról elmondtak.

A leendő államtitkár leszögezte: elkötelezettek a július 1-i adócsökkentésben; a kormány a tényfeltáró bizottság munkájától függetlenül elkezdi a munkáját, előkészíti a gazdaság területére vonatkozó intézkedéseket.

Elmondta még, hogy e lépéseket megelőzi egy másik törvénycsomag parlamenti benyújtása, amely a "nemzet önbecsülését, az emberek magabiztosságát hivatott szolgálni", részben takarékos államra vonatkozó intézkedésekkel.

Arra a kérdésre, mi lett volna inkább, pénzügyminiszter vagy a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, úgy válaszolt: nem volt választás, munkalehetőséget kínáltak fel neki is, ahogy másoknak is.

Mint mondta, tudta, hogy más kormányzati struktúra lesz, jóval kevesebb lesz a miniszterek száma, takarékosabb, olcsóbb lesz az államigazgatás, nem lesz Pénzügyminisztérium. "De csábított az a lehetőség, hogy a miniszterelnök mellett dolgozva, mint kabinetfőnöke, vagy a Miniszterelnökséget vezető államtitkára, rálátásom lehet a kormányzat egészére, olyan ügyekkel is foglalkozhatom, amellyel lehet, hogy a klasszikus Pénzügyminisztériumban foglalkoztam volna" - fogalmazott.

Saját jövőbeni feladatáról szólva hangsúlyozta: a miniszterelnök munkáját segíti majd, azért felel, hogy a választók által kijelölt, a kormány által vállalt irányt tartani tudják; a Miniszterelnökség "speciális révkalauz" lesz, az egész út folyamán irányba tartja majd a "hajót".

Az IMF-tárgyalások kapcsán elmondta: a Nemzetközi Valutalappal a Nemzetgazdasági Minisztérium tárgyal hivatalból, de ez egy olyan ügy, amely az ország egész megítélésre kihat, ezért "fél szemmel figyelni" fog ő is, mi történik ezeken a tárgyalásokon.

A szervezet képviselőivel már a tényfeltárást követően úgy kívánnak leülni, hogy el tudják mondani, mekkora lehet a hiány mértéke, a kormány által kijelölt hiány tartásához pedig esetleg milyen intézkedések kellenek a következő hónapokban - hangsúlyozta a politikus.

Úgy fogalmazott: lesz feladata ez ügyben, még akkor is, ha hivatalból teendője nem lesz. Varga Mihály azt mondta, hogy az Orbán-kormányban több gazdaságstratéga lesz, de stratégia egy.

Címlapról ajánljuk
Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Christian Lindner pénzügyminiszter a közelmúltban kifogásolta a németek munkához való viszonyát, szerinte mentalitásváltásra van szükség. Egy tanulmány szerint ugyanakkor soha ennyit nem dolgoztak a németek, mint a múlt évben. Sőt a politika közreműködésével lehetne még ennél többet is. Most akkor mi az igazság?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Tombol az ingatlanválság Nyugaton - aggódjunk a magyar projekthitelek miatt?

Tombol az ingatlanválság Nyugaton - aggódjunk a magyar projekthitelek miatt?

A home office miatti alacsony kihasználtság, a megemelkedett finanszírozási költségek és a gazdasági növekedés visszafogottsága válságba taszította a kereskedelmi ingatlanok, köztük az irodák piacát a fejlett országokban. Különösen az USA-ban és Németországban pánikolt be emiatt a részvénypiac, elég a New York Community Bank és a Pfandbriefbank zuhanására gondolni, amelyeknek nagy a hitelkitettségük ezen a területen. De mi a helyzet Magyarországon? Aggódhatunk mi is a kereskedelmi ingatlanokra felvett projekthitelek miatt? Az MNB ezen a héten közzétett Kereskedelmiingatlan-piaci jelentésének a megállapításait foglaljuk most össze erről, további információkért pedig érdemes eljönni a Portfolio május 14-ei Hitelezés 2024 konferenciájára, amelyen a piaci szereplők is értékelik a helyzetet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×