Az ország hetedik légimentő-bázisa széleskörű összefogás eredményeként jött létre, az építés költségéhez az Egészségügyi Minisztérium mellett, politikai hovatartozástól függetlenül hozzájárultak a térség önkormányzatai is - mondta a kormányszóvivő.
Székely Tamás egészségügyi miniszter hangsúlyozta: a szentesi bázis működésével a korábbi 60 százalékról 85 százalékra nőtt az országban a 15 percen belül mentőhelikopterrel elérhető területek aránya.
A szentesi légibázis megépítése évek óta húzódott. 2007 augusztusában döntöttek arról, hogy a Csongrád megyei városban építik meg a hetedik bázist. Az Országos Mentőszolgálat Légimentő Kht.-ja Szentesen kívül hat helyen tart fenn légimentő központot: Miskolcon, Debrecenben, Budapesten, Balatonfüreden, Sármelléken és Pécsen.
Túri Péter, a Légimentő Kht. ügyvezetője elmondta, a bázis három hónap alatt épült föl osztrák tervek alapján. A bázis a fűtött hangár mellett egészségügyi és műszaki raktárral, önálló fénytechnikával és saját töltőállomással is rendelkezik. Négyen teljesítenek egész évben folyamatos szolgálatot: egy pilóta, egy orvos, egy mentőtiszt és egy műszaki szakember - mondta az igazgató.
A következő években 11,5 milliárd forintot fordítanak a mentés korszerűsítésére. Az összegből, a légimentő-bázisok korszerűsítése mellett, új földi mentőállomásokat alakítanak ki, többet felújítanak, eszközöket szereznek be és javítják a járműpark állapotát - közölte a tárcavezető.
Korábban Túri Péter az InfoRádiónak elmondta: a légibázisok helikopterei tudnának éjszaka is menteni, a bázisok azonban erre alkalmatlanok. Az egészségügyi tárca tavaly tavasszal tett ígéretei szerint a megfelelő világítás európai uniós forrásból épül majd ki.
A mentőhelikopterek karbantartását Ausztriában végzik el, az osztrákok pedig a munkálatok idejére cserejárműveket biztosítanak.