A 23 megyei jogú városból öt, a 287 kisvárosból 39, a 2800 községből 175 esetében zajlik adósságrendezési eljárás. A kistelepüléseken nincsenek tartalékok, eladható ingatlanok, saját bevétel, és itt érzik leginkább a normatív támogatások rendszerének visszásságait. Azt például, hogy a kötelező feladatok ellátását egyre kevésbé fedezik a fejkvóták - mondta Gyenesei István a Népszabadságnak.
Az önkormányzati miniszter szerint a nagyok egyelőre állják a sarat, de néhány helyen az eladósodás már riasztó. Gyenesei úgy látja, megérett a helyzet arra, hogy újragondolják az állam és az önkormányzatok közötti feladatmegosztást.
A Magyar Nemzet által megkérdezett önkormányzati vezetők állítják, minden eddiginél súlyosabb működési gondok várhatók idén. Szerintük kitörési pontot a hazai, de főként az uniós pályázatok jelenthetnek; ebből fejlesztenek, miután a központi támogatás már a kiadások fedezésére is kevés.
A lap arról is beszámol, hogy túlélésre rendezkednek be 2009-ben a Csongrád megyei önkormányzatok. A forrásmegvonások és a normatívák csökkentése miatt a települések idén még a tavalyinál is szűkösebb költségvetésre számíthatnak, ráadásul a nekik szóló pályázati támogatások mértéke 40 százalékkal csökkent, és a beadás feltételeit is szigorították. Az Állami Számvevőszék szerint országszerte az önkormányzatok kétharmada, azaz 2000 település sodródhat csődközelbe.
Hanganyag: Litauszky Balázs