eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Orbán: Kávéházazás helyett cselekvést!

A Fidesz elnöke szerint a pénzügyi válságot egy növekedési programmal, adócsökkentéssel lehetne kezelni. Orbán Viktor az Európai Néppárt vezetőinek brüsszeli tanácskozásáról az InfoRádiónak azt nyilatkozta: nem makrogazdasági oldalról, hanem a valóságos élet felől kellene vizsgálni a jelenlegi helyzetet. Elmondta azt is: nincs oka arra, hogy ne támogassa a miniszterelnök négypontos javaslatának brüsszeli elfogadását.

Amit a kabinet most készül megtenni, az mindennél rosszabb: ahelyett, hogy a pénzügyi válság begyűrűzése láttán növekedési programot állított volna össze, egy gigantikus megszorítási programot akar bevezetni - mondta az InfoRádiónak Orbán Viktor, a Fidesz elnöke.

Most már nem csupán magáról a pénzügyi válságról, hanem annak a reálgazdaságra gyakorolt hatásáról van szó, arról, hogyan kell megvédeni a munkahelyeket, a kis- és közepes vállalkozásokat, milyen politikát kell folytatni ahhoz, hogy ne legyen recesszió - tette hozzá a politikus, megjegyezve: erről folyt a tanácskozás az Európai Néppárt ülésén is.

"Õk már előrébb vannak egy fejezettel, mi meg csak bandukolunk utánuk. Már nekünk is régen az adócsökkentési csomagról kellene tárgyalnunk Budapesten, nem pedig az eleve elhibázott megszorító csomagtól rettegnünk" - közölte Orbán Viktor.

Bod Péter Ákos volt jegybankelnök szerint lehetséges, hogy jövőre a magyar gazdaság növekedése stagnálni fog, ám a szakértő ezt nem tartja tragikusnak. A Fidesz elnöke ezzel kapcsolatban elmondta: lehetséges, hogy egyes professzorok számára ez valóban nem tragédia, ám azoknak, akik a jövő hónapban már nem kapnak fizetést, az.

Ideje lenne nem a makrogazdaság felől nézni mindazt, ami történik - különösen nem a politikusoknak -, hanem az emberek felől. Most nem az állam van bajban, hanem a családok, a munkahelyek, a kis- és közepes vállalkozások. Róluk kellene gondolkodni, nekik kedvező döntést hozni, és az ő szemükön keresztül kellene nézni a valóságot, nem pedig a makrogazdasági mutatókkal zsonglőrködni - magyarázta Orbán Viktor.

"Válság idején minél közelebb kellene menni a valóságos élethez, az a jó politika" - fűzte hozzá a legnagyobb ellenzéki párt elnöke.A leggyengébb láncszem

Az elmúlt másfél napban a világsajtóban megjelent elemzések szerint Európa legsebezhetőbb láncszeme Magyarország. Nem azért, mert kicsi a gazdasági növekedés, hanem, "mert az elmúlt években össze-vissza hazudoztunk és eljátszottunk mindent, becsületet, szavahihetőséget, támogatást" - mondta Orbán Viktor.

"Bizalmi válság van. Azért fizetünk most sokat, és azért kerül a magyar gazdaság a többieknél rosszabb helyzetbe, mert senki sem akarja elhinni egy szavunkat sem" - jelentette ki a Fidesz elnöke. Hozzátette: annak nem sokat adnak a szavára, aki egyszer már átverte egész Európát - utalt az ellenzéki pártelnök arra, hogy Magyarország makrogazdasági mutatói éveken át eltértek a kormány által előrejelzettől -, ezért a többi politikusnak, elsősorban az ellenzékieknek kell megpróbálniuk megállítani az unió Magyarországba vetett bizalmának hanyatlását.

A miniszterelnök szerdán Orbán Viktor közbenjárását kérte a magyar kormány által kidolgozott négypontos javaslat brüsszeli elfogadása érdekében, amelyek érintik a kis- és közepes vállalkozások állami támogatásának könnyítését, valamint szeretnék elérni, hogy a mostani helyzetben függesszék fel a GDP-arányosan 3 százalékos államháztartási hiány további csökkentésére vonatkozó kötelezettséget.

A Fidesz elnöke elmondta: azt közölte a konzervatív pártcsoportokkal, hogy az ellenzék és ő maga is támogatja a kezdeményezéseket, dacára annak, hogy a magyar válságot ezek nem fogják megoldani. "Úgy látom, hogy nem ártalmasak ezek a javaslatok, ezért nincs ok arra, hogy ne támogassam" - jegyezte meg.

Orbán Viktor kiemelte: a pénzügyi válság begyűrűzése után minden kormány határozatokat hozott, programokat hirdetett meg, és már a kivitelezés első fázisán is túl van, "mi meg, ahelyett, hogy a kormányunk meghozná a szükséges döntéseket, mindenfajta kávéházi összejöveteleket, meg ilyen, olyan, amolyan csúcsokat szervezünk".

A Fidesz elnöke hozzátette: az efféle találkozók nem oldják meg a problémákat. A kormánynak cselekednie kellene, ám erre nem kerül sor Magyarországon, ez a bajok forrása.

Hanganyag: Németh Zoltán

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Christian Lindner pénzügyminiszter a közelmúltban kifogásolta a németek munkához való viszonyát, szerinte mentalitásváltásra van szükség. Egy tanulmány szerint ugyanakkor soha ennyit nem dolgoztak a németek, mint a múlt évben. Sőt a politika közreműködésével lehetne még ennél többet is. Most akkor mi az igazság?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×