eur:
406.61
usd:
378.12
bux:
76576.72
2024. november 7. csütörtök Rezső

Ormos: "Nagyon hosszú még az út az igazi változásig"

A XX. századi magyar és egyetemes történelem terén végzett tudományos kutatómunkájáért, oktatói tevékenységéért, és tudományos életpályája elismeréseként Ormos Mária megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal kitüntetést.

Ormos Mária történész karrierje debreceni és szegedi egyetemi működése után 1963-tól a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetében bontakozott ki. 1982-től a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem félállású egyetemi tanára, majd 1984-től 1992-ig az egyetem főállású professzora és rektora.

Egyetemirányító, történeti intézetet és bölcsészettudományi kart szervező tevékenysége mellett kutatói munkáját is mindvégig a sokoldalúság jellemezte, melyről több mint 20 monográfiája, több száz tanulmánya, cikke, televízió- és rádióinterjúja, hazai és nemzetközi konferencia szereplései tanúskodnak.

Tudományos és egyetemszervező munkássága elismeréseként az MTA 1987-től levelező, 1993-tól rendes tagjává választotta. 1993-tól a Janus Pannonius Tudományegyetem "Európa és a magyarság a 19-20 században" Történelem Doktori Program vezetője, amely azóta a Pécsi Tudományegyetem "Európa és a magyarság a 18-20. században" néven, kibővült formában működik. 2000 őszétől a Pécsi Tudományegyetem professor emeritája, 2002-2005 között pedig az MTA Filozófiai és Történettudományok osztályának elnöke.

A történész legutóbb tagja volt a 2006-os őszi zavargások okait vizsgáló bizottságnak. Ormos Mária az InfoRádiónak azt mondta: sok országnak a történelmét ismeri, ahol a reformok nehézségeket hoztak az adott nemzetnek. Spanyolországban, Írországban, Finnországban, Svédországban úgy tudták a szükséges változásokat véghezvinni, hogy az értelmiség összefogott a politikával és megegyezett egy nemzeti minimumban-jelentette ki a professzor.

Ormos Mária úgy vélte, Magyarországnak nagyon hosszú még az útja az igazi változásig. Szerinte ebben nagy szerepe lehet az oktatásnak, mert az esélyegyenlőségről nem csak beszélni szükséges, hanem a cél eléréséért döntő változásokat kell hozni az oktatáspolitikában. Hozzátette: ez nem csak az adott szűk réteg érdeke, hanem mindenkié, mert az egész társadalomnak már most is szüksége van egy széles értelmiségi, szakértői bázisra.

Hanganyag: Gál Ildikó

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Könyörtelen valóság: így néz ki a szlovák nyelvtörvény-módosítás

Könyörtelen valóság: így néz ki a szlovák nyelvtörvény-módosítás

Kiszivárgott a szlovák kulturális tárca által tervezett nyelvtörvény-módosítás normaszövege. A tervezet egyelőre nem végleges, de a Napunk hírportál által közölt részletek alapján a módosítás a Szlovákiában élő nemzetiségek, így a felvidéki magyarok számára is jelentős hátrányokkal járna. A Magyar Szövetség szerint „elvadult ötlethalmazról” van szó.

Szakértő Trump gazdaságpolitikájáról: az amerikai-kínai kereskedelmi háború globális eszkalációjára lehet számítani

Az elnökség első száz napjában az elsődleges feladat az árszínvonal csökkentése lehet - vélekedett az InfoRádióban Horváth Sebestyén az Oeconomus Gadzaságkutató Alapítvány kutatója. Szerinte nincs miért félni Európában a második Trump-regnálástól, azonban az amerikai-kínai kereskedelmi viszony okozhat még gondokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.07. csütörtök, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

A mai nappal pont került a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldőlt, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak fogják hívni. Trump hatalmas lendülettel indult: behúzta Észak-Karolinát és Georgiát is, magyar idő szerint szerda reggel 7:20 körül Pennsylvaniát is megnyerte, ezzel győzött a választáson. Később az összesítés alapján világossá vált: Trump minden billegő államot megnyert. Úgy néz ki, a törvényhozásban is többsége lehet a Republikánus Pártnak, de még tart a számlálás. A szenátust már behúzták a republikánusok. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×