Krigovszky Sándor szerint a mátraháziak a rendszerváltás után úgy érezték, hogy az anyatelepülés, Gyöngyös elhanyagolja a városrészt.
Úgy gondoltuk, hogy jobban boldogulnánk, ha az itt keletkező erőforrásokat mi oszthatnánk fel - tette hozzá a politikus.
A településen 2005 szeptemberében rendeztek népszavazást, ahol 60 százalékos részvétel mellett a szavazók 62 százaléka a különválás mellett voksolt.
A referendum véleménynyilvánító, nem pedig ügydöntő volt, ezért Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter nem terjesztette elő az államfőnek a kezdeményezést. Ezt azzal indokolta, hogy Mátrafüred mindig is Gyöngyös része volt.
Erről Krigovszky Sándor azt mondta: a település első írásos emléke 1296-ból származik, története nyomon követhető egészen a török hódításig. A török hódoltság után Gyöngyös használja a területet, amelyhez valószínűleg 1853-ban csatolták véglegesen Mátrafüredet.
Ennek azért van jelentősége, mert az önkormányzati törvény szerint az a település kérheti a településegyesítés megszüntetését, amely történelme során már volt önálló.
Vitatható, hogy Mátrafüred és Gyöngyös között történt-e településegyesítés, a miniszter is ebbe kötött bele - jelentette ki a részönkormányzati vezető, hozzátéve: valószínűleg fellebbeznek a határozat ellen.
Az InfoRádió keresi az ügyben a gyöngyösi polgármestert.