Az emberi hallást már a 80-90 decibeles hangerő is tartósan károsíthatja - mondta el az InfoRádió által megkérdezett audiológus. Katona Gábor fül-, orr-, gégész főorvos azonban felhívta a figyelmet arra is, hogy a nem túl erős, de tartós háttérzaj, és az úgynevezett fehér zaj sokkal veszélyesebb, mint a rövid ideig tartó, nagy hanghatás.
A normál beszéd 30 és 50 decibel között van, a kiabálás viszont már 60 decibeles. Egy sugárhajtású kép zaja pedig elérheti a 150-et is. A napi 80-90 decibeles hanghatás már tartós halláskárosulást okozhat.
Mindez persze függ a zaj minőségétől is. Az úgynevezett fehérzaj a legkárosabb, azaz amiben magas, közepes és mély hangtartományok is vannak.
A rövid ideig tartó erős zaj is káros, de hosszútávon a tartós hanghatás még károsabb. A betegek rendszerint későn fordulnak orvoshoz, holott a zajártalommal kialakult nagyothallás nem gyógyítható.
Az ideális az, ha a napi hanghatás nem haladja meg a 80-90 decibelt – mondta el az InfoRádióban az Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézet osztályvezetője.
Martin János közölte: a munkahelyi zajhatást a védőeszközök figyelembevételével kell megmérni. Az osztályvezető a zajos munkahelyeken dolgozóknak azt javasolja, gyakran vizsgáltassák meg hallásukat.
Ajánlott a füldugók és más hallásvédők használata is, bár ezeket a legtöbben nem szeretik.
Moszkva "feltételek nélkül" tárgyalna, de...