Elvileg jól működnek a visszalépések, csak az a kérdés, hogy a vidéki kisebb településekre is eljuthatnak ennek hírei – hívta fel a figyelmet az InfoRádiónak nyilatkozva a Publicus Intézet vezetője. „Egy esélyes baloldali jelöltre az LMP-szavazóknak a 80-90 százaléka hajlandó átszavazni, a Jobbik-szavazóknak most már kicsivel több mint a kétharmada” – hangsúlyozta Pulai András, hozzátéve, hogy a Jobbikos jelöltre a baloldali esélyesnél 10-12 százalékponttal kevesebb LMP-t támogató választópolgár voksolna.
Pulai András a Vasárnapi Hírek számára készített felmérést ismertetve hozzátette: tíz bizonytalan szavazóból továbbra is hat szavazó tekinthető teljesen bizonytalannak, és egyharmadnyian vannak a titkolózó szavazók, akik már tudják, hogy kire szavaznak, de nem árulják el. A választásukat titkolók majd' háromnegyede elégedetlen azzal, ahogy az országban mennek a dolgok. Ez négy százalékpontos növekedés a múlt hónapban mérthez képest.
De mivel sok bejutásra esélyes ellenzéki párt van, a szavazatok nagyon megoszlanak.
A szakértő szerint lehetséges, hogy egy miniszterelnök-jelöltet és pártját támogatják sokan. „Ő lesz Orbán Viktor kvázi kihívója” – tette hozzá. De meg is oszthatják szavazataikat az összes esélyes párt között. Az ellenzéki manőverezésekkel szembeni elégedetlenség azonban azt is magával hozhatja, „és azt mondják, hogyha ti nem tudtatok dönteni, én sem fogok dönteni. És a vártnál is – adott esetben – nagyobb arányban maradnak otthon” – emelte ki Pulai András.
Erősen függ a részvételtől a DK bejutása – mondta a Publicus vezetője. „Ha nagyon magas lesz a részvétel, és mondjuk a DK kiesik, az újra a Fideszt kezdi el segíteni, hiszen közel 5 százaléknyi ellenzéknyi vagy kormányváltó szavazat kiesik. Így hát adott esetben ez még visszájára is fordulhat, és lehet, hogy egyet lök a Fidesz irányába a szavazati rendszer” – hangsúlyozta.
Pulai András úgy fogalmazott: az LMP szavazóbázisa nyúlik, tehát magasabb részvételnél tágul a támogatói köre.