eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Facebook

Egy izraeli fegyvereladási üzlet borzolja a kedélyeket az Egyesült Államokban

A Gázában külföldi médiumoknak is otthont adó toronyház lebombázása után Biden amerikai elnök felhívta az izraeli kormányfőt és az újságírók védelmét sürgette. Közben azonban az Egyesült Államok olyan rakétákat ad el szövetségesének, amelyek romba döntötték az épületet.

Az izraeli légierő által szombaton Gázában megsemmisített toronyban ott volt az AP amerikai hírügynökség képviselete is, aminek nyomán Joe Biden amerikai elnök elszánta magát, hogy önmérsékletre intse szövetségesét.

Miközben a hazai és külföldi palesztin-párti tüntetések és kongresszusi képviselők révén is egyre nagyobb nyomás alá került, hogy határozottabban foglaljon állást, Biden hétfőn felhívta Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt. A Fehér Ház szerint egy finoman megfogalmazott nyilatkozatot olvasott fel, amiben támogatta az Izrael és a Gázát uraló militáns Hamász közötti lehetséges tűzszünetet, de nem követelte az azonnali fegyvernyugvást.

„Az elnök bátorította Izraelt, tegyen meg mindent az ártatlan polgári lakosok védelmében” – állt a beszélgetés leiratában. Egy illetékes szerint a megfogalmazás tudatos: a Fehér Ház kitart amellett, hogy Izraelnek joga van megvédenie magát. Emellett Washington az ENSZ-ben háromszor is megvétózta a Biztonsági Tanács határozati javaslatát, amely „súlyos aggodalmát” fejezte volna ki a növekvő számú polgári áldozat miatt.

A Hamász rakéták sokaságával sorozta meg Izraelt, miközben a szomszéd pusztító légicsapásokkal válaszolt. A harcokban több mint kétszázan, döntő többségükben palesztinok haltak meg, miközben az izraeli áldozatok száma hétfőn tíz körül járt. Gázai illetékesek szerint döntő többségük polgári lakos és sok köztük a gyerek is, míg Netanjahu izraeli miniszterelnök azt ismételte, hogy „terrorcélpontokat” támadtak.

Közben Washingtonban Joe Biden azért van kényelmetlen helyzetben, mert el akarja fordítani az amerikai külpolitika fókuszát a Közel-Kelettől és inkább Kínára, Oroszországra, valamint a klímaváltozásra akar koncentrálni.

Fegyverkérdés

A Newsweek hírmagazin közben azt írta, hogy az Izrael számára a múlt hónapban jóváhagyott, 735 millió dolláros fegyvereladások tételei között szerepelnek azok a precíziósnak mondott eszközök is, amelyekkel Izrael többszáz gázai célpontot támadott.

Ezek között vannak a JDAM-nek – közös közvetlen támadó muníciónak – nevezett lőszerek, amelyek „okos bombákká” változtatják a rakétákat. Épp ilyen lőszerekkel rombolták le szombaton az Izraeli Védelmi Erők a gázai Al-Dzsalaa tornyot, amelyben magánlakások mellett ott volt az AP hírügynökség és az Al-Dzsazíra hírtévé helyi irodája is. A légicsapásban senki sem halt meg, mert Izrael előre szólt és sikerült mindenkit evakuálni.

A Newsweek megjegyzi, hogy a már jóváhagyott amerikai fegyvereladás része egy csütörtökön lejáró „revíziós időszak” – azaz a Fehér Háznak lehetősége van felülvizsgálni az ügyletet.

Az amerikai kormányszervek viszont megpróbálták elkenni a kérdést. Jen Psaki fehérházi szóvivő szerint a riportereknek a külügyminisztériumnál kell kutakodniuk, a minisztérium viszont ködösen fogalmazva azt mondta: egy szövetségi törvény miatt nem beszélhetnek nyilvánosan ellenőrzött export-szabályozás alá eső védelmi eszközök közvetlen kereskedelmi eladásairól”.

Bár Biden és mások bírálták Izraelt a médiaközpont megsemmisítéséért, 1999-ben a NATO-erők úgy bombázták le a Szerb Rádió és Televízió belgrádi székházát, hogy a támadásban 16-an meghaltak. Az érvelés az volt, hogy „meg kellett zavarni a Jugoszláv hadsereg parancsnoki és kommunikációs hálózatát”, továbbá az, hogy a jugoszláv médium „fontos szerepet játszott a koszovói lakosság elleni propaganda-háborúban”.

A NATO-szövetségesek közük Franciaország ellenezte a csapást, az Amnesty International jogvédő szervezet pedig háborús bűntettnek nevezte azt. A volt Jugoszláviával foglalkozó Nemzetközi Törvényszék jelentése szerint a tévészékház „legitim katonai célpont volt... a halálos áldozatok száma pedig nem volt aránytalanul magas”.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×