Szlovákia, Csehország és Ausztria nem zárja le a határait, és erre valószínűleg csak a legvégső esetben kerülhet sor.
Boris Kollár szlovák házelnök azzal érvelt, hogy mindhárom állam ugyanabban az időben ugyanazokat az intézkedéseket vezette be a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében, ezért nem kellene félniük. Szlovákiában a második hullám ellenére egyébként is optimistább a hangulat: a koronavírus okozta anyagi problémákat illetően a nyár folyamán mérséklődtek a szlovák lakosság negatív várakozásai.
Ami a részleteket illeti, a közös határszakaszokról egyeztetett vasárnap a szlovák parlament elnöke, Boris Kollár, a cseh képviselőház elnöke, Radek Vondráček, valamint az osztrák parlament elnöke, Wolfgang Sobotka az ausztriai Grafeneggben. A parlamenti elnökök egyetértettek abban, hogy nem lenne előnyös lezárni a határokat Szlovákia, Csehország és Ausztria közt.
„Nem kellene félnünk. Kölcsönösen biztosítottuk egymást, hogy a határok lezárása a legutolsó lépés lesz, amit megteszünk” – mondta Boris Kollár szlovák házelnök.
Radek Vondráček úgy nyilatkozott, Szlovákia a legeredményesebb ország Európában a koronavírus elleni harcban.
„Már vannak tapasztalataink a vírussal, az egészségügyi rendszerünk fel van készülve.
Most elsősorban az érdekel bennünket, hogy milyen lesz a helyzet, miután a gyerekek iskolába mennek. Senki nem tudja, ez mit hoz majd”
– fogalmazott a cseh parlamenti elnök.
Wolfgang Sobotka szerint az európai országoknak össze kellene hangolniuk az intézkedéseket.
„A határok lezárását nem tartjuk jó ötletnek. Örülünk Schengennek, és a határoknak ennek értelmében nyitva kell maradniuk. Csak nagyon súlyos veszély esetén zárhatjuk le, ami jelenleg nincs” – mondta az osztrák parlament elnöke.
Szlovákiában egyébként a járvány második hulláma ellenére optimistább gazdasági hangulat uralkodik a lakosság körében, mint öt hónappal ezelőtt. Míg áprilisban a szlovák lakosság majdnem fele számolt azzal, hogy háztartásának anyagi helyzetére negatív hatással lesz a vírus, addig a korlátozások feloldását követően, júliusban már csak a megkérdezett 1200 fő 28 százaléka számolt negatív pénzügyi következményekkel.
Amíg saját pénzügyi helyzetével kapcsolatban a szlovák lakosság egyre magabiztosabb, addig a válaszadók 82 százaléka úgy véli, hogy
a munkanélküliség országosan tovább emelkedik majd.
A pénzügyi tárca és a szlovák jegybank 2020-ban nagyobb gazdasági visszaeséssel számol, mint a 2009-es globális pénzügyi válság idején. A munkáltatók várhatóan több tízezer munkahelyet szüntethetnek meg.