eur:
408.33
usd:
388.49
bux:
77410.84
2024. november 14. csütörtök Aliz
Védőmaszkot visel a Sellő-szobor, Varsó jelképe 2020. április 15-én. Lengyelországban április 27-től elkezdik fokozatosan visszavonni a koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási korlátozásokat.
Nyitókép: MTI/AP/Czarek Sokolowski

WHO: Európa jól gondolja meg, lazít-e a karanténon

Európa még mindig a „vihar közepén van”, annak ellenére, hogy több ország már lazítja a Covid-19 járvány miatt bevezetett karantént. Erre figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet, amely sürgette: a kormányok gondolják újra, hogy valóban urai-e a helyzetnek.

„Lassan vége lesz” – ezt érezhetik azoknak az európai országoknak a lakosai, ahol elkezdték feloldani a koronavírus-járvány miatti karantént. Dániában a gyerekek visszatérhettek az iskolába, Ausztriában sorra nyitnak a boltok és Németországban is hasonló a helyzet.

A pokoli heteket megélt Olaszországban, Spanyolországban és emellett Franciaországban és Svájcban is bíztatónak tartanak egyes adatokat – például, hogy kevesebb a kórházi kezelésre szoruló beteg és a halálozás.

Az olaszoknál azonban egy nap alatt jelentősen megugrott a fertőzések száma: 2700-ról 3700-ra.

Óvatos a WHO: Európában nem múlt el a vihar

Az Egészségügyi Világszervezet regionális igazgatója arra utalt, hogy korai lehet az optimizmus.

Hans Kluge megjegyezte: növekszik a fertőzések száma a térségben – az elmúlt 10 napban közel duplájára ugrott.

Ebben a helyzetben az egyes országoknak alaposan meg kell fontolni, hogy nyitnak-e és ezt csak akkor kéne megtenniük, ha megfelelnek néhány feltételnek:

  • Kontroll alatt kell tartani a fertőzés terjedését,
  • minimálisra kell csökkenteni az újabb járvány lehetőségét
  • az egészségügyi rendszereknek képesnek kell lenniük az esetek azonosítására, lekövetésére és elszigetelésére.
„Továbbra is a vihar közepén vagyunk... ha nem tudják teljesíteni ezeket a feltételeket, mielőtt feloldanák a karantént, akkor kérem, gondolják újra. Nincs gyors sáv, amin vissza tudunk jutni a normális élethez”

– mondta Kluge, aki Koppenhágában tartott online sajtótájékoztatót.

Kluge aggodalmát az is táplálhatja, hogy bár egyes országokban javult a helyzet, továbbra is emelkedik a fertőzések száma például Törökországban, Oroszországban, Ukrajnában és Nagy-Britanniában.

Az AFP hírügynökség szerint Európában eddig összesen 90 ezren haltak meg a COVID-19 betegség miatt.

A britek karantént hosszabbítanak

A brit kormány csütörtökön közölte, hogy legalább 3 héttel meghosszabbítják a karantént. Ezt Dominic Raab külügyminiszter közölte, aki Boris Johnson miniszterelnök lábadozása idején elnököl a kormányüléseken.

Raab azt mondta, hogy ha most lazítanának, akkor esetleg jöhetne egy második fertőzési hullám és az minden eddig elért eredményt elmosna és további kárt okozna a gazdaságnak.

Trump Amerika megnyitásáról beszélt

A tengerentúlon is fokozott nyitásra készülnek. Trump elnök az egyes államok kormányzóival konzultált majd ezek után közölte: olyan helyeken, ahol alacsony a fertőzés terjedésének üteme, széleskörű a tesztelés és csökken az esetek száma, fokozatosan enyhíthetik a karantén intézkedéseket és lassan újraindulhat a gazdasági élet.

A döntés az egyes szövetségi államok kormányzóinak hatásköre és a nyitás három lépcsőben valósulhat meg.

Közben az amerikai Kongresszus külügyi bizottságának 17 republikánus képviselője támogatta, hogy Trump leállította a WHO finanszírozását. Levelükben azt írták: a hozzájárulást csak akkor lehet felújítani, ha lemond az Egészségügyi Világszervezet igazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.14. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Ostrom alatt Kupjanszk, bekerítéshez közel Kurahove - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Ostrom alatt Kupjanszk, bekerítéshez közel Kurahove - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Elkezdték az oroszok bekeríteni a 2023-as ukrán ellentámadás egyik hídfőállását, Velika Novoszilkát, a kisváros melletti Rivnyopilt el is foglalták. Emellett elkezdtek Orihiv felé is orosz katonák szivárogni, Zaporizzsja megyében. Közben egyre inkább úgy tűnik: Donald Trump stábja egyre inkább Oroszországnak kedvező békét akar Ukrajnában. Közben hírek jöttek arról, hogy az orosz deszantosok betörtek Kupjanszkba, Kelet-Harkiv egyik legfontosabb logisztikai központjába - ezt később Kijev cáfolta. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború csütörtöki fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×