eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A brit parlament videókészítő osztálya által közreadott, videófelvételről készített képen John Bercow házelnök bejelenti, hogy az alsóház hatalmas arányban elutasította a brit európai uniós tagság megszűnésének (brexit) feltételeiről szóló megállapodást a londoni parlamentben 2019. január 15-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Brit parlament videókészítő osztálya

Order, order! - nemzetközi médiasztár lett a brit házelnök

John Bercow külföldön már Theresa May után a legismertebb brit politikus, pedig csak annyit tesz, hogy kihirdeti a brit parlamentben az éppen aktuális brexitszavazás eredményét.

Az Egyesült Királyságban óráról órára változik a brexithelyzet, és az olykor kaotikusnak tűnő változásokban kulcsszerepe van a képviselőháznak, amely egyre sűrűbben kényszerül szavazni az Európai Unió és Nagy-Britannia közötti szakítás lebonyolításának a részleteiről. Theresa May brexitmegállapodásának a szövegét már több ízben leszavazta a brit alsóház, de nem adja fel a küzdelmet, újból és újból próbálkozik.

Világszerte látható a londoni parlament szavazási procedúrája, a jelenet, amikor a szavazatszámlálók felsorakozva fejet hajtanak a házelnöki emelvény előtt, egy teremszolga átadja az eredményt tartalmazó papírlapot, és John Bercow eredményt hirdet. Ezt gyakran követik bekiabálások, hangoskodások, mire a Házelnök rendreutasítóan szólal meg erőteljes baritonján: "Order! Order!" A régi, klasszikus magyar alsóházi viták során is hasonlóképpen szólott a Ház elnöke: „Rendre! Rendre!” harsogta.

A brit alsóház brexitügyi szavazásait tévén követheti figyelemmel a világ, és mindenütt John Bercow képével kezdődnek a közvetítések. A német Die Welt cikkírója szerint ilyenformán külföldön többen ismerik már őt, mint Theresa May kivételével a többi brit politikai személyiséget. A Deutschlandfunk rádió újabban John Bercow „Order! Order!” kiáltásával kezdi a német parlamenti tudósításait. A rádió volt londoni tudósítója, Friedbert Meurer szerint Bercow az igazi angolt testesíti meg: „Egyszerre tekintélyes és excentrikus. Kiáltása illene egy rakoncátlan gyerekeket rendreutasító tanító nénihez épp úgy, mint egy zupás őrmesterhez.”

Ennek az olyannyira angolnak látott honatyának - mert Bercow egyben képviselő is, mégpedig konzervatív párti színekben - Romániából vándoroltak be Angliába a nagyszülei. Apja még Berkowitz néven taxisofőr volt Londonban, ő azonban ledoktorált és a tory pártban gyorsan felívelő karriert futott be.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×