eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Pixabay

Az alacsony fizetés és a korrupció kergeti külföldre dolgozni a szlovákokat

Egy friss felmérés szerint a külföldön élő és dolgozó szlovákok 64 százaléka még abban az esetben is fontolóra venné hazatérését, ha otthon a külföldihez képest 43 százalékkal alacsonyabb bérezés mellett kapna csak munkát.

A Dolgozó Szegénység nevű polgári társulás felmérése megerősíti, hogy a külföldre távozottakat elsősorban a magasabb kereseti lehetőségek sarkallták kiutazásra. A válaszol alapján a második legfontosabb tényező a korrupció mértéke és a politikai helyzet volt, míg a legkevésbé meghatározóként a családi okokat jelölték meg.

Amikor azt elemezték a felmérés készítői, hogy milyen szempontok játszanak szerepet a külföldön munkát vállalók visszatérésében, a bérviszonyok álltak az első helyen.

  • A megkérdezettek 86 százaléka vélte úgy, hogy Szlovákiában kevés a tisztességes fizetéssel kecsegtető munkalehetőség.
  • 73 százalékuk gondolta azt, hogy hiány van a szakmai előmenetelre lehetőséget nyújtó állásokból,
  • 77 százalékuk volt azon a véleményen, hogy az országban nincs elegendő olyan álláshely, amely megfelelő munkahelyi körülményeket kínál.

„Ha a külföldön élő szlovákok ilyen katasztrofális képet alkotnak a szlovákiai alkalmazotti környezetről, akkor nincs min csodálkoznunk azon, hogy elhagyják otthonukat, és nem térnek haza. Ez egy jelzés a munkáltatók felé, akiknek éppen ezen a területen kellene keresniük a szakemberhiány kiváltó okait.

Harmadik országbeli munkaerő behozatalával ezek az okok nem számolhatók fel, csak a tünetek enyhülnek”

– reagált a közvélemény-kutatás adataira Monika Uhlerová, a Szakszervezeti Szövetségek Konföderációjának alelnöke.

A felmérésből az is kiderült, hogy a külföldön dolgozók között több a túlképzett munkaerő, mint Szlovákiában. A válaszadók 56 százaléka nyilatkozott úgy, hogy olyan munkát végeznek, amihez nem lenne szükség meglévő képesítésükre, miközben a felsőoktatási végzettséggel rendelkezők fele mondta azt, hogy olyan állása van, amihez nem lenne szükség a diplomájára. Sőt, az érettségivel rendelkező válaszadók csaknem 64 százaléka is úgy nyilatkozott, hogy külföldön olyan munkát végez, amihez nem lenne szükség érettségire.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×