eur:
411.28
usd:
393.08
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Pozsony, 2018. március 15.Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök-helyettes (b) kormányalakítási megbízást vesz át Andrej Kiska államfőtől (j) Pozsonyban 2018. március 15-én, miután Robert Fico kormányfő lemondott. (MTI/EPA/Jakub Gavlak)
Nyitókép: JAKUB GAVLAK

Még több poszt bizonytalan az új szlovák kormányban

Folynak a koalíciós tárgyalások a szlovák kormány átalakításáról. Peter Pellegrini, akit Andrej Kiska köztársasági elnök a múlt héten bízott meg a kormányalakítással, hétfőn találkozott Andrej Dankóval, a Szlovák Nemzeti Párt elnökével és Bugár Bélával, a Híd elnökével.

Andrej Danko pártja székházában fogadta a kormányalakítással megbízott Peter Pellegrinit. Danko kijelentette, hogy a Szlovák Nemzeti Párt képviselői egységes állásponton vannak. „Elmondtam, hogy az SNS nem változtat a jelöltjein. Büszke vagyok Gabriela Matečná miniszterelnök-helyettesre és Martina Lubyová oktatásügyi miniszterre” – jelentette ki az SNS elnöke.

Peter Pellegrini azt mondta, hogy napokon belül bizalmat szavazhatnak a kormánynak a parlamentben. „A kormányzás félidejében vagyunk. Fontos, hogy elvégezzük a feladatokat, amelyeket az egyes tárcák kitűztek” – közölte.

Pellegrini vasárnap úgy nyilatkozott, hogy hétfőn kiderülhet, ki lesz az új belügyminiszter. Szerinte a leendő tárcavezetőnek ismernie kell a közeget, és nem a Smer vezetéséből kellene kikerülnie. A belügyminiszteren kívül a kulturális tárca leendő vezetőjének kilétét is homály fedi. Erik Tomáš Robert Fico volt kormányfő mediális tanácsadója mellett Dušan Jarjabek nevét is emlegetik, aki a parlament kulturális bizottságának elnöke. A művészvilág tiltakozik Erik Tomáš kulturális miniszterré való kinevezése ellen, szerintük Tomáš több problémát jelenthet, mint megoldást.

A megbízott miniszterelnök Bugár Bélával, a Híd elnökével is tárgyalt. Bugár közölte, hogy Gál Gábort, a párt frakcióvezetőjét jelölik az igazságügyi minisztérium élére, és kérik, hogy Sólymos László környezetvédelmi miniszter legyen a kormány egyik alelnöke. A Híd által irányított közlekedésügyi és környezetvédelmi tárca élén nem lesz változás. Pellegrini elmondta, hogy nem lát kivetnivalót a jelölésekben.

Bugár szerint, amennyiben az új kormány figyelembe veszi a társadalom igényeit, és felismeri, hogy az elsődleges az állam érdeke, végig fogja vinni akormányzási ciklusból hátralévő két évet. Abban sem lát problémát, hogy a legnagyobb kormánypárt, a Smer elnöke és a párt miniszterelnök jelöltje nem ugyanaz a személy lesz.

„Ilyen már volt Mikuláš Dzurinda és Iveta Radičová esetében. A koalíciós tárgyalásokon mindketten részt vettek. Radičová nem volt Dzurinda bábja.

Pellegrini fiatal, ha elrontja az imidzsét, annak következményeit hosszú ideig húzza majd magával“

– jelentette ki aHíd elnöke.

A szlovák parlament várhatóan szerdán szavazhat bizalmat a Pellegrini-kormánynak.

Andrej Kiska köztársasági elnök közölte,

olyan kormányt akar, amelynek hinni lehet.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha az államfő nem lesz megelégedve a belügyminiszter-jelölt személyével, akkor visszavonja Pellegrini kormányalakítási megbízását. Az sem kizárt, hogy más miniszterelnök-jelöltekkel szemben is kifogásai lesznek az államfőnek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×