Sigmar Gabriel török kollégájával Mevlüt Csavosoluval szerda reggel folytatott tanácskozásán kijelentette, német földön sohasem tartották olyan fokon tiszteletben a demokrácia alapját képező szabadságjogokat, mint az 1949-ben megalakult Német Szövetségi Köztársaságban. Ezek után a berlini kormány nevében egyszer és mindenkorra kikérte magának, hogy Erdogan török államfő, vagy éppen Csavosolu külügyminiszter náci módszerek alkalmazását vesse Németország szemére.
A durva kirohanások azt követően hangzottak el, hogy több német városban a helyi hatóságok szabálytalanságokra, valamint biztonsági intézkedésekre hivatkozva lemondták a török miniszterek számára meghirdetett kampányrendezvényeket. Így sem az igazság-, sem a gazdasági, sem pedig a külügyminiszter nem intézhetett beszédet nyilvános helyen honfitársaihoz, holott a kormány részéről ismételten hangsúlyozták, hogy nem kifogásolják, ha az Ankarában kormányzó Igazság és Fejlődés Pártjának vezető politikusai a Németországban élő törököket Erdogan elnök hatalmának kiterjesztését szolgáló alkotmánymódosítás támogatására ösztönzik.
Így még kedd este is a Hamburgba látogató Csavosolu külügyminiszter csak a török főkonzul rezidenciájának balkonjáról szólhatott honfitársaihoz. Beszédét a német n-tv hírtelevízió egyenes adásban közvetítette.
Csavosolu Hamburgban a német földön élő törökök elnyomásával vádolta a berlini kormányt, amelynek náci módszerek alkalmazását vetette a szemére. Hangoztatta azt is, hogy Ankara nem enged a nyomásnak, mint ahogy nem tűri azt sem, hogy Berlinből kioktató módon a demokratikus viselkedési normák, valamint az emberi jogok tiszteletére intsék.
A két ország között már jó ideje feszült a viszony, amit tovább élezett a Die Welt című német napilap isztambuli tudósítójának, Deniz Jücselnek múlt hónapban történt letartóztatása. Miután Berlinben is tiltakoztak a német és török állampolgársággal rendelkező újságíró őrizetbe vétele ellen, Erdogan elnök azt állította, hogy Deniz Jücsel német kém és a terroristák cinkosa.
Mint Sigmar Gabriel a mai tanácskozást követően elmondta, török kollégájának szóba hozta Jücsel ügyét is és méltányos bánásmódot sürgetett az őrizetben lévő újságíró számára, egyben pedig reményét fejezte ki, hogy Ankarában sem akarják a kétoldalú viszony teljes elmérgesedését.