eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

ENSZ-főtitkár: a válság Jemen létét fenyegeti

Szaúd-Arábia szabotálja a jemeni béketárgyalásokat - ezt állítják a húszi lázadók, akik egy napos késéssel érkeztek az ENSZ által szervezett genfi találkozóra. Ezt megelőzően a Világszervezet főtitkára azt mondta: a válság Jemen létét fenyegeti.

"Miközben a felek egymást okolják, Jemen lángokban áll. Az ország léte forog veszélyben" - figyelmeztetett a minap Ban ki-Mun ENSZ-főtitkár, amikor Genfben megnyitotta a jemeni béketárgyalásokat.

A vádaskodás kedden is folytatódott, amikor a síita vallási irányzathoz közeli húszi lázadók képviselői egy nap késéssel megérkeztek a svájci városba. A lázadók a Jement blokád alá vont és bombázó Szaúd-Arábiát okolták a késés miatt.

A konfliktust némelyek a szunnita szaúdiak és a síita irániak közvetett háborújának próbálják beállítani, bár a húszik tagadják, hogy Irán segítené őket.

Közben az országba bejutott Sky News forgatócsoport sokkoló állapotokról számolt be. Három hónapja tartó bombázások és blokád után az ország - egészségügyi minisztériuma szerint - modernkori történelme legsúlyosabb válságát éli át.

Szanaa, amelyet a Közel-Kelet egyik legszebb városának neveztek, ma már jobbára romos. A fővárosa azonban még szerencsésnek mondható az olyan, déli területekhez képest, amelyeket teljesen romba döntöttek a szaúdi vezetésű koalíció légicsapásai, valamint a szaúdiak által támogatott kormányerők és a húszi lázadók harcai.

A szaúdiak korábban csak a lázadók infrastruktúráját támadták, de nemrég bombatalálatok érték Szanaa történelmi óvárosát, ahol legkevesebb hat polgári lakos meghalt.

Orvosok szerint célt tévesztett húszi rakéták is sérüléseket okoztak. A konfliktusnak vannak "közvetett" áldozatai: a főváros egyik kórházában egy teljes osztályt töltenek meg az égési sérüléseket szenvedett gyerekek. A sérülések oka: az otthonukban felrobbant elöregedett generátorok.

A szaúdi blokád miatt szünetel az áramellátás, és az emberek régi és veszélyes eszközöket használnak. Nem jut be a gyógyszer és a humanitárius segély sem az országba.

Mindeközben az autósok napokon át állnak sorba, hogy megvehessék a 60 literes fejadagot, ami háromszor annyiba kerül, mint korábban. Becslések szerint egymillió jemeni menekült el otthonából, bezártak az iskolák, és szünetel a szemétszállítás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

A hét eleje a különböző mentőszolgálatok több száz tagja keresi a hétfő este az alsó--szászországi Bremervördében eltűnt hatéves kisfiút. A rendkívüli erőkkel l folyó kutatást nehezíti, hogy a hatéves Arian autista. Ez az oka annak, hogy a felkutatására a hatóságok a legkülönbözőbb eszközöket vetik be, és az autizmus szakértőivel is konzultálnak. Szombat délutánig azonban még semmi eredmény nélkül, de nem adták fel a reményt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Hamarosan örökké élhetünk?

Hamarosan örökké élhetünk?

Egy furcsa és stagnáló társadalomhoz vezetne, ha az emberek még 120 évesen is élnének – véli Venki Ramakrishnan, Nobel-díjas molekuláris biológus. A „Miért halunk meg: Az öregedés új tudománya és a halhatatlanság keresése” című könyv szerzője szerint ráadásul irreális elképzelése az, hogy halálunkig megmaradnak szellemi képességeink. Ezért is int óvatosságra a biológiai törvényekkel dacoló öregedéskutatásokkal kapcsolatban, amelyekből egyre több indul, és nemcsak a technológiai fejlődés adta lehetőségek miatt. Azért is, mert a világ legnagyobb részén egyre nő a várható élettartam, aminek egészen a gazdasági és társadalmi következményei lesznek. Nem a lehető leghosszabb élet tehát a legfontosabb célja ezeknek a kutatásoknak, hanem lehető leghosszabb viszonylagos egészségben eltöltött élet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×