eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Példátlan helyzet Németországban

Az év első felét többlettel zárta a német költségvetés. Erre az ország újraegyesülése óta nem volt példa. A szövetségi statisztikai hivatal közlése szerint az esztendő első hat hónapjában a jó gazdasági helyzetből kifolyólag az államháztartásba befolyt összegek 16 milliárd euróval haladták meg az ugyanezen időszak kiadásait. Ez valamivel több, mint a nemzeti össztermelés egy százaléka.

A konjunktúra emelkedése, a szövetségi jegybank ügyleteiből fakadó milliárdos nyereség, valamint a munkanélküliség fokozatos csökkenése kisebb fajta csodát eredményezett: a január és július közti időszakban 1 milliárd száz millió euró többlettel zárt a német költségvetés.

Az Európai Unió brüsszeli központja rámutatott arra, hogy a 28 tagállam közül Németország az egyetlen, amely idén több pénzt vett be, mint adott ki.

Noha elemzők máris kongatni kezdték a vészharangot, azzal érvelve, hogy a nemzetközi politikai helyzet, kiváltképpen az ukrajnai válság az év második felében a német gazdaságra is fékezőleg fog hatni, a kancellár kijelentette, hogy az eddig elért többlet jelentős hányadát az infrastruktúra korszerűsítésére kell fordítani.

Angela Merkel berlini sajtóértekezletén hangsúlyozta, hogy a versenyképesség biztosításának egyik záloga a modern infrastruktúra.

Nyilatkozata közvetve kapcsolatban áll az Európai Unió azon szabályaival is, amelyek szerint a valutaegységet alkotó országoknak nemcsak költségvetési hiányukat, hanem többletüket is korlátozniuk kell és ez mind pluszban, mind pedig mínuszban 3 százalék. Habár az év első felében elért német többlet alig haladja meg a nemzeti össztermelés egy százalékát, a kormány fontolóra vette, milyen célokra használja fel az esetleg további többletbevételt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Már most nagyon oda kell figyelnie minden túrázónak és kertészkedőnek, mert az enyhe tél miatt a korábbiakhoz képest sokkal több kullanccsal lehet találkozni a kirándulóhelyeken, valamint a kertes házak udvarain is. A Magyar Kullancsszövetség elnöke azt mondta az InfoRádióban, hogy az aranysakálok két, Hyalomma nemzetségbe tartozó kullancsfajt hurcoltak be Európába, amelyek nagyon veszélyesek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

Az utóbbi évtized egyik érdekes eredménye az volt, hogy azon országokban, ahol olyan nyelvet beszélnek, amelyben a jelen idő használatával lehet a jövőre hivatkozni, magasabb a megtakarítási ráta, még akkor is, ha egyéb tényezőket, mint például a gazdasági fejlettség, az intézményi rendszer, és a kultúra, figyelembe vesznek. A nyelvi-megtakarítás hipotézise szerint ez azért van, mert azok, akik a jelen időt használják a jövőről szólva, közelebbinek érzik a jövőt és így inkább hajlandóak megtakarítani. Mi azt teszteltük, hogy ha valaki természetes módon a jelen időt használja a jövő idő helyett, amikor a jövőről beszél, akkor fontosabb-e számára a jövő (és emiatt akár többet is takarít meg). A várakozásainkkal ellentétben nem találtunk ilyen összefüggést.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×