eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Putyin megtette az első lépést a Krím bekebelezése felé

Vlagyimir Putyin orosz elnök ma továbbította az Orosz Állami Dumának a Krími hatóságok kérését az Oroszországhoz való csatlakozásról. Putyin ezt megelőzően aláírta azt a dokumentumot, amellyel független államként ismerte el a Krímet. A félszigeten rendezett hétvégi népszavazáson a válaszadók döntő többsége az Ukrajnától való elszakadásra és az Oroszországhoz való csatlakozásra szavazott.

Oroszország rohamléptekkel halad afelé, hogy hivatalosan is bekebelezze a Krím félszigetet, amelynek lakossága a hétvégén elsöprő többséggel erre szavazott.

Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden hivatalosan is továbbította az orosz parlamentnek a krími kérvényt a csatlakozásról.

Előzőleg, még hétfőn este aláírta az a dokumentumot, amellyel önálló államként ismerte el az elmúlt 60 évben Ukrajnához tartozó területet. Ahogy az elnöki honlapon olvasható volt, a népszavazás a krími lakosok akaratának kifejezése volt és az a rendelet azonnal törvényerőre emelkedett.

Putyin annak ellenére tette meg a lépést, hogy ukrán illetékesek azt mondták: soha nem fogadják el a Krím elszakadását.

Barack Obama amerikai elnök arra figyelmeztette Moszkvát, hogy diplomáciai karanténra számíthat.

A nyugati hatalmak szankciókat vezettek be néhány tucat orosz és ukrán illetékessel szemben, akik szerintük szerepet játszottak a Krím elszakadásában ennél többet azonban nem tudtak tenni. Washingtonban azt mondták: Putyin "belső körét" és fő pénzügyi támogatóit büntetik meg.

Ugyanakkor az Európai Unió tagállamai ódzkodnak a komolyabb gazdasági szankcióktól, mert az oroszokkal folytatott kereskedelem visszaesése veszélyeztetné az eurozóna talpra állását.

Putyin ma az orosz parlament két háza előtt mond beszédet és valószínűleg válaszol majd a nyugati bírálatokra. A felek közötti újabb hidegháborús hangulatot csak fokozta, amikor egy vezető orosz újságíró azt mondta: Oroszország az egyetlen állam, amely radioaktív porfelhővé tudja változtatni Amerikát.

A krími népszavazást több ország is illegitimnek nevezte. Még Kína is - amely általában Oroszországgal szavaz az ENSZ Biztonsági Tanácsában-, ezúttal tartózkodott, amikor a tagok arról a határozati javaslatról voksoltak, amely szerint a vasárnapi referendum érvénytelen.

Helyi illetékesek szerint a többségében oroszajkú Krím lakosainak 97 százaléka szavazott az Oroszországhoz való csatlakozásra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Elsüllyedhet-e a magyar napelemes ipar a korlátozások miatt?

Elsüllyedhet-e a magyar napelemes ipar a korlátozások miatt?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist vasárnapi különkiadása. Németországban a Bundestag elé került a napokban az a törvényjavaslat amivel tovább akarják gyorsítani a napelemek németországi terjeszkedését. Magyarországon legutóbb viszont elkaszáltak egy olyan kapacitásbővítési csomagot, amely az évtized végére akár további 10 GW megépítése előtt nyitotta volna meg a beruházási lehetőségeket. Kiss Ernőt, a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség MNSZSZ) elnökét kérdeztük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×