Péntek délutánra Szlovákia kilenc városába hirdettek meg tüntetést a politikusok és az üzleti körök összefonódását feltáró Gorilla-ügy kapcsán. Civil szervezetek felhívására az egyik közösségi oldalon eddig összesen mintegy 40 ezren jelezték részvételi szándékukat.
A tüntetést szervezők közölték, egyeztettek a rendőrséggel is. Daniel Lipsic belügyminiszter ugyanakkor kijelentette, hogy információik szerint provokatőrök lesznek a tömegben. A múlt pénteki, első tüntetés majdnem botrányba fulladt, a tüntetők megrongálták a parlament bejárati kapuját, banánokat dobáltak az elnöki palotára.
A Gorilla-akciót 2005-ben és 2006-ban hajtották végre, a 70 oldalas lehallgatási anyag decemberben, röviddel karácsony előtt került fel az internetre. Az érintettek kezdetben tagadták a dokumentum hitelességét, ám később kiderült, hogy a titkosszolgálat legális lehallgatási akciójáról van szó, amelyet bírói engedély alapján hajtott végre.
A lehallgatott célszemély egy pozsonyi lakásban nem más volt, mint a befolyásos Penta pénzügyi csoport egyik tulajdonosa, Jaroslav Hascák, a beszélgetések pedig többnyire a csoport lobbitevékenységét érintették. A dokumentumokból kiderült, hogy a politikusok a pénzügyi csoport érdekei szerint jártak el, természetesen búsás jutalomért, illetve jutalékért cserében.
Több százmillió koronás tételekről volt szó, melyek állítólag a pártkasszákba vagy az érintettek zsebébe vándoroltak. A lehallgatási botrány legnagyobb vesztesének Mikulás Dzurinda mutatkozik, mivel az eset az ő kormányzása idején történt. Állítólag tudott a lehallgatási anyagról, ám semmit nem tett annak érdekében, hogy a rendőrség kivizsgálja a titkosszolgálat megállapításait.
A botrány negatív hatással lehet Dzurinda pártjának, az SDKU-nak választási szereplésére, a legutóbbi felmérések szerint a párt támogatottsága veszélyesen csökkent, és az SDKU már nem számít a jobboldal legerősebb pártjának.
A tüntetők alapvető követelései között van a botrányban érintett külügyminiszter, a pénzügyminiszter, a kormányalelnök, a gazdasági miniszter, valamint az egészségügyi miniszter visszahívása. A szervezők szerint le kellene mondania a lehallgatásban érintett házelnöknek, Pavol Hrusovskynak, valamint Bugár Bélának és Robert Ficónak a parlamenti alelnöki pozícióról.
A szervezők továbbá követelik a parlamenti választások márciusról szeptemberre való halasztását és az egész Gorilla-ügy kivizsgálását. Bejelentették, hogy ha nem halasztják el a választásokat, akkor március 9-én, egy nappal a választások előtt országos demonstrációt tartanak Pozsonyban.
Újfajta bűncselekménytípus jelent meg Ferihegyen, léptek a rendőrök