eur:
389.13
usd:
361.78
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

Milliós jutalomra számíthatnak az informátorok

Az Egyesült Államokban milliós jutalmakra számíthatnak azok, akik információt szolgáltatnak a nagyvállalatok esetleges csalásairól. Az erről szóló programot szerda este hagyta jóvá az amerikai pénzügyi felügyelet. Sok cég retteg attól, hogy dolgozói feljelentik.

A 2001-ben csődbe ment, hírhedt energiacég, az Enron valószínűleg nem tudta volna olyan sokáig rejtegetni veszteségeit, és "kreatív könyvelésével" felélni a dolgozók nyugdíjalapját, ha a munkatársak hamarabb mertek volna beszélni a menedzsment gyanús praktikáiról.

Az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC által most jóváhagyott program éppen azt akarja elősegíteni, hogy információt szivárogtassanak az olyan dolgozók, akik úgy érzik, hogy ezt erkölcsi okokból meg kell tenniük. A bejelentők az egymillió dollárnál magasabb pénzügyi büntetések 10 és 30 százaléka közötti összeget kapnák az "eredeti és hasznos" információért.

Az angol whistleblower kifejezésnek semmilyen negatív jelentése nincs, olyan személyre utal, aki vészhelyzetben figyelmeztet.

Sok cég - így a Google, a JPMorgan Chase és mások - attól rettegnek, hogy a szabályozás spiclit csinál a dolgozókból. Ezentúl ugyanis arra bátorítják őket, hogy azonnal a tőzsdefelügyelethez menjenek, és ne cégen belül próbálják elérni a probléma megoldását.

Emiatt a rendelkezés hatalmas vitát váltott ki, és a SEC vezető testülete is csak három szavazattal, kettő ellenében szavazta meg. Annyit azért finomítottak a szabályon, hogy a vészharangot megkongató dolgozó akkor is megkapja a jutalmat, ha először a cégvezetésnek jelent. A rendelkezés ugyanakkor csak abban az esetben kínál jogi védelmet a dolgozónak, ha vállalata vezetését és a tőzsdefelügyeletet is informálja.

Az Amerikai Kereskedelmi Kamarát roppant módon irritálja az új szabály, és bíróság elé viheti a kérdést.

Az eddigi legtöbbet kereső informátor Cheryl Eckard, a GlasoSmithKline gyógyszeripari cég egykori minőségellenőre volt, aki tavaly 96 millió dolláros jutalmat kapott. Eckard tíz hónapon át próbálta rávenni cégét: foglalkozzon azzal, hogy egyik Puerto Ricó-i gyárában lopják, és hanyagul csomagolják a gyógyszert. Cége ezért elbocsátotta.

"Az a cél, hogy megszólaljanak azok, akik rossz cselekedetekről tudnak" - kommentálta a szabályt Mary Schapiro, a SEC elnöke és hozzátette: megfelelő egyensúlyt találtak: az informátorok nagyobb jutalomra számítanak, ha először saját cégüknél próbálják értesíteni a rossz gyakorlatról a menedzsmentet, és csak azután fordulnak az országos hatósághoz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×