eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Spórolnak a kultúrán nagy-Britanniában

A súlyos gazdasági nehézségekkel küzdő Nagy-Britanniában utasították a Művészeti Tanácsot, hogy adja el műtárgy-gyűjteménye egy részét, így pótolja a megszorítások miatt kieső pénzt. Ezen a héten kapnak választ beadott pályázataikra a brit művészeti létesítmények, és arra számíthatnak, hogy idén lényegesen több beadványt utasítanak el, mint korábban.

A brit Művészeti Tanács megalakulása, 1946 óta vásárlásokkal támogatja a képzőművészeket, gyűjteményében immár hétezerötszáz műtárgy található, ezeket országszerte kölcsönzi kiállításokra.

Megütközést keltett a legújabb minisztériumi utasítás, amely festmények és szobrok eladására szólítja fel a tanácsot, hogy így pótolhassa a költségkeretéből elvonások miatt kieső összeget. Ilyesmire az elmúlt ötvenöt évben nem volt példa. Ráadásul a parlament művészeti bizottsága szerint a tanács túl sokat költ a saját működésére, tehát ilyen jellegű kiadásaiban ötven százalékos csökkentést rendelt el.

Ezen a héten értesít a nehéz helyzetbe került Művészeti Tanács ezerháromszáz pályázót arról, hogy nyert-e támogatást erre az évre, vagy sem. Arra lehet számítani, hogy a beadványoknak majdnem a felét kénytelenek elutasítani, és főleg a nagyobb, fontosabb létesítmények működését helyezik előtérbe a kisebbekkel szemben, amelyek közül sok száz akár meg is szűnhet.

Angliában jelenleg sorra zárnak be a könyvtárak és oszlanak fel színjátszócsoportok, táncegyüttesek vagy olvasókörök. A parlamenti bizottság szerint a szimfonikus zenekarokból kevesebb is elég lenne.

Kétségtelen, hogy sok helyen túl könnyen bántak a pénzzel, történtek súlyos menedzselési hibák. Legkirívóbb a West Bromwich-i képzőművészeti galéria esete. A szupermodern kiállítóhelyiséget 52 millió font, azaz több mint 15 millárd forintnak megfelelő összeg ráfordításával építették, de már a megnyitó előtt csődbe ment.

A műemlékvédők eközben azt panaszolják, hogy aránytalanul kevesebb támogatás jut nekik, mint a művészeti létesítményeknek. A megszorítások miatt nehéz helyzetbe jutott brit művelődési minisztérium átszervezésekkel kísérletezik. Sok bírálatban részesült néhány egyik napról a másikra hozott döntése.

Talán a legnagyobb sokk a Filmtanács megszüntetése volt. A brit filmeseknek ez után nagyobb mértékben kell támaszkodniuk a magánszféra támogatására, és ezt elsősorban a művészfilmesek tábora szenvedi meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×